Sosyal Medya

Ekonomi

Çinli otomobil devi 1 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’ye geliyor!

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, Türkiye'ye yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımı Pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyuracak...

Çinli otomobil devi 1 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’ye geliyor!

Bloomberg’e bilgi veren üst düzey yetkililere göre, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, Türkiye’ye yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımı Pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyuracak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Mayıs ayında Bloomberg’e verdiği demeçte, BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti.

Yetkililer, BYD ile yapılan görüşmelerin sonuçlandığını ve şirketin Avrupa’da Macaristan’da kuracağı ilk fabrikanın ardından, Türkiye’de ikinci fabrikasını inşa edeceğini açıkladı.

Fabrika, otomotiv sektörünün önemli merkezlerinden Manisa’da inşa edilecek. Sözleşme törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması planlanıyor.

TÜRKİYE’DE SATILIYOR

BYD Co Ltd., Çin merkezli bir otomotiv ve elektronik şirketidir. Şirket, Şubat 1995 tarihinde Wang Chuanfu tarafından kurulmuş olup otomobil, pil ve elektronik eşya parçaları üretimi yapıyor. Şirketin merkezi Shenzhen’de yer alıyor.

Türkiye’de BYD’nin ATTO 3 modeli satılıyor.

 

halktv.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler