Sosyal Medya

Ekonomi

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Haziran’da yükseldi

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 6,08 oranında artarak 70,12 değerini aldı. Endeksin detaylarına…

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Haziran’da yükseldi

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 6,08 oranında artarak 70,12 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de gelecek 12 aya ilişkin beklentilerde iyileşme izleniyor. Genel anlamda uzun bayram tatili ve hisse senedi piyasalarında işlem vergisi dahil vergi taslağında tedirginlik yaratan bazı maddelerin taslaktan çıkarılması genel algıyı olumlu etkilemiş görünüyor. Bu durumun olumlu yansımalarını finansal piyasalarda da izlendi.

Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir önceki aya göre yüzde 1 artarak 71,35 değerini alıyor. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 5,12 oranında artarak 62,58 değerini alıyor.

Seçim sonrası görece hızlı düşen tüketim eğiliminin son bir ayda yukarı hareketlenmesi, iç talep yavaşlamasının enflasyon ile mücadele açısından yeterince güçlü olmadığına dair sinyalleri arttırıyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler