Sosyal Medya

Ekonomi

Almanya durgunluktan çıktı, İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi daha da yükseldi

Türk imalat sektörünün ihracat iklimindeki olumlu seyir Mayıs’ta hızlanarak devam etti ve iyileşme son bir yıldan uzun sürenin en yüksek…

Almanya durgunluktan çıktı, İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi daha da yükseldi

Türk imalat sektörünün ihracat iklimindeki olumlu seyir Mayıs’ta hızlanarak devam etti ve iyileşme son bir yıldan uzun sürenin en yüksek oranında gerçekleşti. Birçok ihracat pazarında talep koşulları güçlenirken zayıflık genel olarak birkaç Orta Avrupa ekonomisi ile sınırlı kaldı.

Nisan’da 52,3 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Mayıs’ta 52,8’e yükseldi. Endeks, ihracat pazarlarında talep koşullarının aylık bazda belirgin bir şekilde güçlendiğine işaret ederken, iyileşme üst üste dördüncü ay hızlanarak Nisan 2023’ten bu yana en yüksek oranda gerçekleşti.

Türkiye’nin imalat sanayi ihracatındaki yüzde 8’e yakın payıyla en büyük dış pazar konumunda bulunan Almanya’nın ekonomik aktivitesi Mayıs’ta son bir yıldır ilk kez büyüme kaydetti. İtalya, İspanya ve Hollanda gibi diğer önemli Euro Bölgesi ekonomilerinde de üretim genişleme eğilimini sürdürdü.

En büyük 10 ihracat pazarı içerisinde iktisadi faaliyetin azaldığı tek ülke Fransa olurken bu ülkede üretimin düşüş trendi 12 aya ulaştı.

Euro Bölgesi haricindeki Avrupa ülkelerine bakıldığında, Birleşik Krallık, Rusya ve Romanya’da ekonomik aktivite artış kaydederken, Polonya ve Çekya gibi bazı Orta Avrupa ülkelerinde zayıflık belirtileri devam etti.

Türk imalat sanayi ihracatının yüzde 6’sının gerçekleştiği ABD’de ise ekonomik aktivite üst üste 16. ay artış gösterdi ve büyüme Nisan 2022’den bu yana en yüksek hıza ulaştı. Endeks kapsamında takip edilen tüm ülkeler içerisinde, ekonomik aktivitedeki en güçlü artış Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) ölçüldü. Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt gibi diğer bazı Orta Doğu ülkelerinin de üretiminde keskin artışlar gözlendi.

Buna karşılık, Mısır ve Lübnan’da ekonomik aktivite daralmaya devam etti. Hindistan, küresel ekonomi içerisinde en güçlü büyüyen ülkelerden biri olmayı sürdürdü. Bu ülkenin üretimi yıl başından bu yana en düşük hızda olmakla birlikte yine güçlü bir artış kaydetti. Öte yandan, Türk imalat sektörünün ihracat pazarı içerisinde Hindistan’ın payı yüzde 1’in altında yer alıyor.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi: “Almanya’da üretimin yeniden genişlemeye geçmesi, uluslararası pazar koşullarının iyileşme eğiliminde olduğu algısını destekliyor. Bu durum, önümüzdeki aylarda yurt dışından daha fazla yeni sipariş almak açısından Türk imalatçılarına ek fırsatlar sağlayabilir. Ayrıca, sektörün diğer bazı önemli ihracat pazarlarında da ekonomik aktivitenin belirgin bir şekilde artış kaydettiği görülüyor.”

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler