Sosyal Medya

Ekonomi

2024 İşsizlik maaşı rakamları netleşti! En yüksek işsizlik maaşı ne kadar oldu?

Asgari ücretteki yüzde 49,11'lik artış, işsizlik maaşlarını da etkiledi. Yeni asgari ücrete göre en yüksek işsizlik maaşı 16.000 TL olacak, bu tutardan damga vergisi de kesilecek. En düşük işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde 40'ı kadar olacağından, damga vergisi hariç 8.000 TL olarak ödenecek.

2024 İşsizlik maaşı rakamları netleşti! En yüksek işsizlik maaşı ne kadar oldu?

Asgari ücretteki yüzde 49,11’lik artış, işsizlik maaşlarını da etkiledi. Yeni asgari ücrete göre en yüksek işsizlik maaşı 16.000 TL olacak, bu tutardan damga vergisi de kesilecek. En düşük işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde 40’ı kadar olacağından, damga vergisi hariç 8.000 TL olarak ödenecek.

 

 

Aralık ayında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılı için belirlenen en düşük ücreti brüt 20.002 TL, net 17.002 TL olarak açıkladı. Bu yeni asgari ücret, birçok ödeme ve borçlanmanın da belirleyicisi konumunda. Ödemeler ve borçlanmalar, yeni asgari ücrete göre hesaplanıyor; işsizlik maaşı da bu kapsamda önemli bir ödeme olarak öne çıktı.

 

İşsizlik maaşı, kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkartılan çalışanlara, son 3 yılda en az 600 gün prim ödemesi yapılmış ve son 4 aydır iş sözleşmesi devam ediyorsa ödeniyor. Ödeme süresi ise prim sayısına göre 6 ile 10 ay arasında değişiyor.

 

İşsizlik maaşı hesaplanırken kişinin brüt maaş ortalaması dikkate alınıyor ve maaşın yüzde 40’ı kadar ödeme yapılıyor. Ancak yüksek maaşlar için bir sınırlama bulunuyor; en yüksek işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Yeni asgari ücrete göre en yüksek işsizlik maaşı 16.000 TL olacak, bu tutardan damga vergisi de kesilecek. En düşük işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde 40’ı kadar olacağından, damga vergisi hariç 8.000 TL olarak ödenecek.

 

Ancak, işsizlik maaşı brüt maaşa göre hesaplanmasına rağmen, son brüt maaş üzerinden değil, son 4 aydaki brüt maaşın ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Bu nedenle, şu anda işsizlik maaşı alanlar veya bu ay işsiz kalanlar için 8.000 TL ile 16.000 TL arasında değişen işsizlik maaşı almak mümkün olmayacak.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler