Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin’den sorunlu ekonomisine dev teşvik

Çin, 1 trilyon yuan tutarında uzun vadeli tahvil satma planlarını uygulamaya koyuyor. Financial Times’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre…

Çin’den sorunlu ekonomisine dev teşvik

Çin, 1 trilyon yuan tutarında uzun vadeli tahvil satma planlarını uygulamaya koyuyor.

Financial Times’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Çin MB, ekonomiyi canlandırmak için harcamaları artırırken, 1 trilyon yuan (140 milyar $) tutarında uzun vadeli tahvil satma planlarını başlattı.

Habere göre, Çin Merkez Bankası, devlet tahvillerinin ilk partisinin satışının fiyatlandırılması konusunda brokerlardan tavsiye istedi.

Çin hükümeti, Mart ayında ülkenin yasama organının yıllık oturumu sırasında tahvil satışı planlarını açıkladı ve bunun kritik alanlardaki yatırımları destekleyeceğini ve uzun bir emlak krizinin ortasında ikinci çeyrekte ekonomik ivmeyi güçlendireceğini söyledi.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Liu Sushe, Nisan ayı ortasında kamuoyuna yaptığı açıklamada, “Tahvil satışı, ekonominin modernizasyonu için gerekli olan önemli, acil ve zorlu projelerin desteklenmesine yönelik uyumlu çabaların kritik bir parçasıdır. Bunların hepsi uzun zamandır planlanan ancak hayata geçirilemeyen ve merkezi düzeyde bir itici güç gerektiren projeler” dedi.

Çin MB yetkililerine göre, ihraç edilecek yeni tahvillerin ilk partisi 80 milyar yuan ile 100 milyar yuan arasında bir tutarda olacak. Yetkililer satılacak tahvillerin çoğunun 30 yıl vadeli olacağını ancak aralarında bazı 50 yıllık tahvillerin de olacağını söylediler.

Financial Times tarafından görülen ve bazı bankalara gönderilen bir iç duyuruya göre, Maliye Bakanlığı 13 Mayıs’ta ülkenin önde gelen ticari bankalarının yetkililerini uzun vadeli tahvillerin yüklenimini düzenlemek üzere çağıracak.

Satış planları, Çin’in kabinesi olan Devlet Konseyi’nin incelemesine sunulurken, Maliye Bakanlığı ile Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu da satışın koordinasyonunda yer alıyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler