Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Almanya’da enflasyon Mayıs ayında bir miktar yükseldi

Almanya’da enflasyon Mayıs ayında bir miktar yükseldi ve son aylarda fiyat artışlarının soğumasına rağmen, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) %2’lik hedefine…

Almanya’da enflasyon Mayıs ayında bir miktar yükseldi

Almanya’da enflasyon Mayıs ayında bir miktar yükseldi ve son aylarda fiyat artışlarının soğumasına rağmen, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) %2’lik hedefine giden yolda hala engeller olduğuna işaret etti.

 

Almanya İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yapılan açıklamada, tüketici fiyatlarının geçen yılın Mayıs ayına göre %2,4 daha yüksek, hem Mart hem de Nisan aylarında bildirilen %2,2’nin üzerinde olduğu belirtildi. Ancak bu oran, ekonomistlerin fikir birliğine göre beklenen %2,5’un biraz altında kaldı.

Enflasyonun son iki ayda Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyede olmasının ardından bu, yeni bir yükselişe işaret ediyor.

Yükseliş esas olarak Nisan’daki %3,4 seviyesinden Mayıs ayında %3,9’a yükselen hizmet enflasyonundan kaynaklandı. Bunun büyük ölçüde Mayıs 2023’te uygulamaya konulan indirimli toplu taşıma biletinin yıllık karşılaştırmanın dışında kalmasından kaynaklanan baz etkilerine bağlı olduğu ifade edildi.

Daha değişken enerji ve gıda fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek enflasyon, Mayıs ayında önceki ayla aynı şekilde %3,0 seviyesinde gerçekleşti.

Aylık bazda artış oranı bir önceki ay görülen %0,5 ve piyasa beklentisi olan %0,2’nin altında %0,1 olarak gerçekleşti.

AB’ye uyumlu tüketici fiyatlarında ise aylık %0,2, yıllık %2,8 artış görüldü. Analistlerin beklentisi aylık %0,2, yıllık %2,7 artış olacağı yönündeydi.

 

 

 

 

 

foreks

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler