Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD enflasyon verileri belli oldıu

ABD Merkez Bankası’nın para politikası hakkında ipucu verecek olan enflasyon verileri açıklandı. ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık bazda…

ABD enflasyon verileri belli oldıu

ABD Merkez Bankası’nın para politikası hakkında ipucu verecek olan enflasyon verileri açıklandı. ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında arttı. Enflasyon verilerinin yanı sıra Fed’in faiz kararı ve Fed Başkanı’nın sözle yönlendirmeleri de bugün takip edilecek. Altının ons fiyatı 2 bin 326 dolar seviyesinde.

Faiz oranlarına ilişkin izlenecek yol hakkında ipuçları verebilecek ABD enflasyon verileri açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, tüketici fiyatları Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı. Piyasa beklentisi de bir önceki ay yüzde 3,4 olan enflasyon artış hızının aynı kalacağı yönündeydi.

Aylık bazda ise tüketici fiyatları değişiklik göstermedi. Piyasalar bir önceki ay yüzde 0,3 olan artışın yüzde 0,1 artışa ineceğini öngörüyorlardı.

Çekirdek enflasyon beklentinin altında

Gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,4 olarak geldi. Analistler çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,5 artış göstereceği yönünde görüş belirtmişlerdi.

Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 2,0 azalırken, yıllık yüzde 3,7 arttı; gıda fiyatları aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 2,1 arttı.

Reel ortalama haftalık kazançlar aynı ayda yüzde 0,4 artış gösterdi.

 

 

 

 

dunya.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler