Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL’de Bayram sürprizi:  Piyasa kapalıyken yükseldi

Dövizde beklenmedik Bayram hareketliliği

Dolar/TL’de Bayram sürprizi:  Piyasa kapalıyken yükseldi

Ekonomi ve Finans Piyasaları uzmanı Ömer Rıfat Gencal, X platformunda yaptığı paylaşımda bayram süresince Dolar/TL kurundaki artışa dikkat çekti.

 

DOLAR/TL BAYRAM ÖNCESİ 32.35 SEVİYESİNDEYDİ

Gencal’ın paylaştığı bilgilere göre, bayram öncesi Dolar/TL kuru 32.35 seviyesindeydi. Bayram süresince 51 kuruş artış göstererek, şimdiye kadar görülen en yüksek seviye olan 32.86’ya ulaştı.

 

19 Haziran Çarşamba saat 11:00 sularında BloombergHT ekranlarında yayınlanan bilgiye göre, kur 32.5577, düne göre %0.08 geriliyor.  Bayramda iç piyasalar kapalı, fakat TL dünya FOREX pazarlarında işlem görüyor.

 

Kur niye yükselmiş olabilir?

 

Ömer Rıfat Gencal şunları kaydetti:

Bayramda satan tarafın kamu bankaları olduğu söyleniyor..

 

Şimdiye kadar uygulanan sistemin kamu bankası satsın TCMB’den alsın olduğunu bildiğimize göre

 

Carry trade ile servet transferi kimden kime olmaktadır?

 

Not: Ekonomistler ve piyasa oyuncuları arasındaki en hararetli tartışmadır.

 

 

Dr. Mahfi Eğilmez’in kendi adını taşıyan blogunda bugün yayınladığı “Kur Niçin Yükseliyor?” başlıklı yazısı şöyle:

 

Normal koşullarda bayramların öncesinde ve bayram sırasında kur düşer. Çünkü bayramda, tatile gitmek ya da kurban kesmek isteyen ve o nedenle Türk Lirası ihtiyacı olan insanlar ellerindeki veya banka hesaplarındaki dövizleri bozdururlar. Bu eylem Türk Lirasına olan talebi artırdığı, dövize olan talebi düşürdüğü için de USD/TL kuru düşer ve Türk Lirası değer kazanır. Bayram sonrasında ise bu kez söz konusu Türk Liralarını ellerine geçirenler döviz talebinde bulunur ve kur yeniden yükselir. Normal koşullarda olan budur. Bu kez tam tersi oldu. USD/TL kuru düşmek bir yana yükselmeye başladı. Demek ki normal koşulların dışında gelişmeler oldu.

 

Yabancıların, Türkiye’ye carry trade çerçevesinde para getirmesinde birkaç önemli yatırım bankasının Türkiye hakkında verdiği “Türkiye’ye yatırım yapılma zamanı” görüşü etkili oldu. Yabancılar buraya para getirdiler, Türkler de dövizlerini bozdurup Türk Lirası mevduata ve/veya devlet tahvillerine yöneldiler, bunun sonucunda Türk Lirasına talep artarken dövize talep düştü. Bu aşamada ekonominin en temel kanunu işlemeye başladı ve Türk Lirası, yabancı paralara karşı değer kazandı. Aslında Merkez Bankası bir yandan da ihracatçıyı korumaya çabalamasa kur daha da aşağıya gidecekti.

 

Erdoğan’ın sözleri piyasada sonbaharda faiz indirimine gidileceği şeklinde anlaşıldı

Bayramdan birkaç gün önce Citibank, yatırımcılara verdiği Türkiye’ye yatırım tavsiyesini kaldırdı. Bu gelişmeyle birlikte TL varlıklardan yavaş da olsa bir çıkış başladı ve kur da hafif hafif yükselmeye yöneldi. Bayram öncesi yaşanan ve kuru yukarı iten ilk gelişme buydu. Cumartesi günü de Cumhurbaşkanı, bir soru üzerine şöyle bir cümle kurdu: “Bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor. İnşallah faizde atacağımız adımlarla enflasyonu son çeyrekte çok daha olumlu bir konuma taşımış olacağız.” Bu sözler piyasada sonbaharda faiz indirimine gidileceği şeklinde anlaşıldı. Çünkü daha önce enflasyonun nedeninin faiz olarak gösterilmesi söz konusu olmuş ve faiz indirimlerine gidilmişti. Kurun yukarıya gitmesinin ardındaki ikinci neden budur. Böylece öteden beri kulaktan kulağa fısıldanan “Eylül Beklentisi” açık açık konuşulur oldu. Faizin düşürülmesi kuşkusuz bu yolla elde edilecek kazancı düşüreceği için alınan yüksek riske değip değmeyeceği tartışmasını gündeme getiriyor. Ne var ki yukarıda anlattığım mekanizmayla dolar faizine dönüşen Türk Lirası mevduat faizinin de uzun süre bu şekilde devam etmesi mümkün değil.

 

 

FÖŞ yorumu:  Carry trade volatilitesini artırmak da bir  neden olabilir

 

Kurda Ömer’in dikkatimize getirdiği harekt tesadüfi de olabilir. EĞER, gerçek bir nedeni varsa, muhtemelen kamu bankaları piyasanın sığ olduğu bu dönemde alım-satım yaparak, kur oynaklığını artırıyor. Bu şekilde, carry trade “risksiz kazanç“ olmaktan çıkıyor.

 

 

Mahfi Eğilmez Erdoğan’ın faizlerle ilgili sözlerini gündem getirdi. Bence tüm Bayram boyunca YouTube’da uzmanaların tartıştığı AKP-MHP ittifakının sona ermesi olasılığı ve akabinde erken seçim senaryoları da bir miktar telaş yaratmış olabilir.

 

Aşağıdaki video erken seçim olasılığını değerlendirdim:

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler