Sosyal Medya

Borsa

Uzman:  Gri Listeden çıkış  doğrudan yabancı sermaye cezbedebilir

Borsa'da gündem ve beklenti Gri Listeden mezuniyet

Uzman:  Gri Listeden çıkış  doğrudan yabancı sermaye cezbedebilir

Türkiye Gazetesi yazarı Ömer Faruk Bingöl Pazar günü kaleme aldığı köşe yazısında Türkiye’nin FATF’ın gözetim listesi olan Gri Liste’den çıkartılmasının önemini anlattı:

 

FATF, Ekim 2021’deki toplantısında gri listeye Türkiye’yi dâhil etmişti. Aradan 2 yıl 8 ay geçti ve önümüzdeki hafta FATF Genel Kurulu toplanacak. Aylardır hayata geçirilen hukuki düzenlemeler ve yapısal reformların meyvesinin, 28 Haziran’daki FATF toplantısında alınması ve Türkiye’nin gri listeden çıkması bekleniyor.

 

Türkiye, özellikle son aylarda belirgin olarak uyguladığı rasyonel politikalarla birlikte zaten milyarlarca dolar yabancı sermayenin adresi olmaya başladı. Geçen yıl mayısta 700’ü test eden CDS risk primi 265’e kadar geriledi. Not artışları gelmeye başladı. Enflasyonda belirgin düşüş yaklaştı. Gri listeden çıkış da bunlara eklenirse, daha güçlü bir Türkiye hikâyesi ortaya çıkacak. Özellikle “doğrudan yabancı yatırımlar” ve “uzun vadeli dış sermaye girişleri” konusunda beyaz bir sayfanın açıldığını görebiliriz.

Bu çerçevede piyasalara bakacak olursak; işlem vergisinin ertelenmesiyle birlikte borsada tekrar yukarı hareketlilik dikkat çekiyor. ‘Gri listeden çıkış’ ve temmuzda Moody’s tarafından not artışı beklentilerinin katalizör olduğu söylenebilir.

 

 

Geçen hafta 10.771’den kapanan BİST100; 11 Haziran’da test ettiği 9958’e göre %8,18 yükseldi. TL bazındaki zirvenin de (11.088) yüzde %2,85 gerisinde bulunuyor. Hızlı yükselen gıda, içecek ve sigorta gibi sektörlerin “dinlenmeye” başladığı; bankacılık sektörüne ek olarak geçen hafta bilişim, teknoloji ve enerji/elektrik sektörlerinin öne çıktığı görüldü. BİST100’de 10.650-10.500 bölgesi üzerinde kalıcılık önemli. Yukarıda ise 10.850 ilk direnç olarak izlenebilir.

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler