Sosyal Medya

Borsa

SABAH Raporu: Le Pen, Biden, İngiltere seçimler, Gri Liste…

Çok fazla unsurun piyasaları değişik yönden vuracağı kendine özgün bir hafta başladı

SABAH Raporu: Le Pen, Biden, İngiltere seçimler, Gri Liste…

Fransa parlamento seçimlerinin ilk turunu gerçekleştirdi. Göçmen karşıtı, Avrupa Birliğine karşı ‘şüpheci’ politikaları ile korkunun ana kaynağı olan aşırı sağcı Marine Le Pen’in Ulusal Ralli (RN) partisi, çıkış anketlerine göre, seçimin ilk turunu %34 ile kazandı. Sol blok %29 oy oranı ile ikinci, Macron’un partisi ise %22 civarında oy ile üçüncü sırada yer aldı. İkinci tur seçimler bu pazar günü yapılacak. Le Pen’in seçim öncesi yapılan bazı anketlere göre tahmin edilenden daha az oy aldığını not etmemiz gerekiyor.

Ortak para birimi EUR, Fransa’daki erken seçimlerin ilk turunu, aşırı sağın projekte edilenden daha küçük bir farkla da olsa kazanması ardından yükseldi. Macron’un AB Parlamentosu seçiminden sonra yaptığı erken seçim çağrısından sonra kan kaybederek 1,0650 seviyesine kadar gerileyen ortak para birimi EUR, seçim sonuçları ardından haftaya yükselerek 1,0760 seviyelerinden başladı. EUR cephesinde yaşanan yükselişin bir kısmının da Cuma günü kaynaklı olduğunu not edelim. Cuma günü ABD’de açıklanan FED’in favori enflasyon göstergesi olan PCE, piyasa beklentilerinin paralelinde geldi. Yıllık bazda hem manşet hem de çekirdek PCE %2,6 artış kaydederken, aylık enflasyon son 6 ayın en düşüğüne geriledi.

 

ABD’de enflasyon rakamlarının mayıs ayında soğuduğunu gösteren verilerin FED’in bu yılın sonuna doğru faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentilerini güçlendirmesi doların elini zayıflattı. Vadeli piyasa fiyatlamalarına göre, Eylül ayında FED’in faiz indirimi ihtimalinin yaklaşık %63 olduğunu görüyoruz.

Faiz indirim ihtimalini destekleyen PCE verisi ardından altının ons fiyatı, haftayı, 2,290 dolar seviyesindeki teknik bölgeden uzak, 2,325 dolar seviyesinde hafta içi ağırlıklı olarak işlem gördüğü seviyeden tamamlarken, gümüşün ise geçen hafta dikkat çektiğimiz üzere 29,25 dolar seviyesinde bulunan teknik destek seviyesinin altında haftalık kapanış yaparak zayıf bir görüntü sergiledi. Direnişin parası bitcoin ise gelişmelere olumlu bir tepki vererek haftayı önemsediğimiz 61,250 dolar üzerinde tamamlayarak yeni haftayı yükselişle ve 63,300 dolar seviyesinden karşıladı.

ABD Başkanı Biden ve bir önceki dönemin başkanı Trump’ın geçen hafta gerçekleştirdikleri başkanlık seçimleri öncesinde CNN canlı yayından yapılan münazara, ABD kamuoyuna büyük bir gürültü yarattı. Biden’ın fiziksel ve mental olarak bir döneme daha hazır olmadığını gösteren duruşu sonrası anketler Trump’ın büyük bir üstünlük sağladığını gösterirken, Kasım ayında yapılacak ABD seçimleri öncesinde Biden’ın yeniden aday olmaması konusu da gündeme geldi. Mevcut başkan yardımcısı Kamala Harris’in ismi kulislerde konuşulsa da, Demokratların 4 yıllık iktidar dönemindeki sergilediği pasif duruşun büyük bir handikap yarattığını da not etmek gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bu hususu daha sık konuşacağımızı düşünüyoruz.

Türkiye cephesinde ise Cuma günü büyük bir merakla beklenen FATF kararını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek X hesabından “başardık” mesajı ile paylaştı. Mali suçlarla mücadelede ülkelerin performanslarını değerlendiren Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için 2021 yılında alındığı ”gri liste”den çıkarıldığını duyurdu.

Piyasa etkisi ilk nazarda hissedilmese de, kararın son derece önemli olduğunu, Türkiye’ye yatırım yapacak yabancı fonların önünü açtığını hatta not artırımlarını tetiklebileceğinin de altını kalınca çizmek gerekiyor.

Geride bıraktığınız hafta psikolojik 33 seviyesinin hemen üzerine gün içinde temas eden USDTRY kuru, TCMB’nin döviz satış müdahalesiyle karşılaşmıştı. Analitik bilanço verilerine Çarşamba günü TCMB’nin swap hâriç net yabancı para pozisyonu 1,88 milyar dolar gerileyerek 6 Mart tarihinden bu yana en sert gerilemeyi kaydederken, Cuma günü gri liste kararı sonrası kurun yönünü aşağı çevirdiğini gördük. USDTRY kuru haftaya 32,70 seviyesinden eşleşerek başlarken, TCMB’nin swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri son verilere göre +3,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Otorite enflasyon geçişkenliğini yavaşlatmak adına kuru markaj altında tutmaya devam ederken, uzun süredir ertelenen lâkin zaruri hâle gelen elektrik zammı moralleri bozdu. %38’e varan zammın enflasyona doğrudan etkisinin 0,7 puan olacağı uzmanlar tarafından hesaplanıyor. Öte yandan, son haftalarda düşüş eğiliminde olan TL mevduat faizlerine karşı TCMB’nin bankalara gönderdiği talimat ile teknik bazı değişikler üzerinden mevduat faizlerini yeniden yukarı itmeyi amaçladığını okuyoruz.

 

Sayıların dili ile konuşursak, 3 aya kadar vadeli mevduat faizi Nisan ortası %69 seviyesine kadar yükselmesi ardından güncel verilere göre %58 seviyesine kadar geriledi.

ABD’de borsaları yarı yılın son işlem günün hafif de olsa düşüşle tamamlarken, yeni gün başlangıcından Asya piyasalarında ılımlı bir seyir görüyoruz.

Japon para birimi, ekonomisinin ilk çeyrekte bildirilenden daha fazla küçüldüğünü gösteren revize edilen verilerin ardından dolar başına 161 seviyesine gelerek 1986 yılından bu yana en zayıf seviyede yer alırken, ABD ile Japonya arasındaki keskin faiz oranı farklılıklarının baskısı ile bu yıl %14’den fazla düştüğünü de not edelim.

Yeni haftanın gündeminde siyasetin ön planda olduğunu not etmek gerekiyor. İngiltere’de Perşembe günü düzenlenecek seçimleri Fransa’da ikinci tur seçim Pazar günü takip edilecek. ABD’de gözler mental ve fiziksel olarak oldukça zayıf bir profil çizen Biden’e çevrilirken, her ayın ilk cuması olduğu üzere makro cephede ABD ekonomisinin sağlığı açısından en önemli ipuçlarını veren resmî istihdam verileri takip edilecek.

 

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5), Grup Müdürü,Hazine Bölümü, Kıbrıs İktisat Bankası

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler