Sosyal Medya

Borsa

İş Yatırım’dan Cazip Değerlemelere Sahip Defansif Şirketler

Hisseler uluslararası benzerlerine kıyasla iskontolu işlem görmekte, ancak özellikle ULKER ve AEFES’in solo bira grubunun iskontoları hala oldukça cazip seviyelerde.

İş Yatırım’dan Cazip Değerlemelere Sahip Defansif Şirketler

Güncel makro varsayımlarımıza dayanarak revize ettiğimiz birim fiyat ve hacim tahminlerimizin ardından takip listemizdeki gıda ve içecek sektörü şirketleri için hedef fiyatlarımızı revize ettik.

Hisseler uluslararası benzerlerine kıyasla iskontolu işlem görmekte, ancak özellikle ULKER ve AEFES’in solo bira grubunun iskontoları hala oldukça cazip seviyelerde. Şirketler TL’nin değer kaybını, artan hammadde maliyetlerini ve enerji fiyatlarını iyi yönetirken, güçlü faaliyet marjlarıyla birlikte reel anlamda ciro büyümeleri ortaya koydular.

Gıda ve içecek firmaları, Türkiye’de hem reel anlamda ciro büyümelerine olanak tanıyan fiyat avantajlarına hem de farklı uluslararası satış payları ile güçlü pazar pozisyonlarına sahip dövize bağlı gelir akışlarına sahipler. AEFES’in bira grubunun cirosunda uluslararası satışların payı en yüksek iken, Ülker ise en yüksek yurtiçi satış payına sahip. CCOLA’nın orta vadede büyümesinin başlıca kaynağının uluslararası hacim büyümesi olmasını bekliyoruz. Şirketler maliyet risklerini aktif bir şekilde yönettikleri için marj seviyelerini koruma konusunda yüksek görünürlük sağlıyorlar.

Şirketler faaliyet marjları tarafında enflasyon muhasebesinden olumsuz etkilenirken, parasal kazançlar net karlarına olumlu yansıyor. Enflasyonun düşmesiyle birlikte UMS-29’un marjlar üzerindeki etkisinin normalleşmesini bekliyoruz.

ULKER: Güçlü faaliyet marjları , fiyatlama avantajı ve nakit akışı yaratımı. Maliyetler hedge edilmiş durumda.

CCOLA: Geçen yılın nispeten zayıf bazına bağlı olarak hacim artışı beklenmekte. 2025’te Bangladeş’ten güçlü hacim katkısı görebiliriz.

AEFES: CCOLA paylarına ek olarak cazip solo bira grubu değerlemesi. Bira grubunun düşük borçluluk oranıyla güçlü nakit akışı yaratımı.

 

Şirket değerlemelerinin detayını okumak için tıklayın

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler