Sosyal Medya

Borsa

Alnus Yatırım:  BİST-100 Endeksi’nin yeni haftanın ilk işlem gününe pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz

BİST-100 endeksi, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe 37 puan civarında yükselişle başladı. Yukarı tarafta 10.944,72 seviyesinin test edilmesi sonrasında geri…

Alnus Yatırım:  BİST-100 Endeksi’nin yeni haftanın ilk işlem gününe pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz

BİST-100 endeksi, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe 37 puan civarında yükselişle başladı. Yukarı tarafta 10.944,72 seviyesinin test edilmesi sonrasında geri çekilmeler oluşurken, seansın sonunu yüzde 0,19 oranında düşüşle 10.851,78 puandan noktaladık. Endeksin işlem hacmi 97,4 Milyar TL civarında gerçekleşirken, en yüksek negatif etki; Yapı Kredi Bankası, Koç Holding ve Türk Hava Yolları hisselerinden geldi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şangay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi dönüşünde açıklamalarda bulundu. Erdoğan: “En büyük sorunumuz hayat pahalılığı. En adaletsiz vergi enflasyon. O nedenle dar gelirlimize, asgari ücretlimize, emeklilerimize yapacağımız en büyük iyilik; popülizm yapmadan enflasyonu kalıcı bir şekilde tekrar tek haneye düşürmek ve vatandaşımızın kalıcı olarak refah seviyesini yükseltmek” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda: ‘’Ülke risk primimiz ve borçlanma maliyeti düşüyor. Dezenflasyon sürecinde, daha da iyileşecek makro göstergelerimizle birlikte borçlanma maliyetlerimiz düşüşünü sürdürecek ve kamu maliyesindeki olumlu görünüm güçlenecektir” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük bankalarından olan JP Morgan, Türk bankacılık sektörüne dair hedef fiyatlarını ve tavsiyelerini güncelledi. Kurumdan yapılan açıklamada ise: Hükumet ve TCMB’nin kararlı ve eşgüdümlü adımları sonucunda enflasyonun kontrol altına alınacağına dair piyasanın artık daha güvenli olduğu, bankaların yıl başından bu yana yüzde 80 prim gördüğü bildirildi.

BİST-100 Endeksi’nin yeni haftanın ilk işlem gününe pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Yurt içi ekonomik takvimde Merkezi Hükumet İç Borç İstatistikleri’nin takip edileceği günde, ayrıca dikkatler; ekonomi kurmaylarından gelebilecek açıklamalarda olacak.

 

Küresel tarafta ise; Almanya Ticaret Dengesi, Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni, ve ABD Tüketici Enflasyon Beklentileri takibimizde olacak.

 

Alnus  Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler