Sosyal Medya

Ekonomi

Recep Erçin Yazdı: ’50 milyar dolarlık kaçış…’

Borsa düşüş sürecinde 42 milyar dolar eridi. TCMB döviz rezervleri bir haftada 3.2 milyar dolar azaldı. Aynı hafta döviz mevduatlarında 3.2 milyar dolarlık artış oldu. KKM'deki çıkış da 2.4 milyar doları buldu. TL cephesinde bir haftalık kaçış dikkat çekti...

Recep Erçin Yazdı: ’50 milyar dolarlık kaçış…’

Hafta başında kaleme aldığımız “Döviz mudilerinden Liralaşmaya destek” başlıklı haberde mevduatlar başta olmak üzere TL varlıklara son dokuz haftada bir yöneliş olduğunu not etmiştik. Borsa’da ekim ayı ortasında başlayıp yıl sonuna kadar süren yükseliş ve para fonlarındaki hacim de bunu kanıtlıyordu. Öte yandan döviz mevduatlarında 30 milyar dolarlık bir çözülme ve TL tarafında 900 milyar lirayı bulan bir artış vardı.

Yeni yılla birlikte ibre tersine döndü. Borsa İstanbul 2-11 Ocak 2023 dönemini kapsayan 7 iş gününün 6’sında düştü. Endeks 5600 seviyesinden 4700’lere kadar çekildi. Düşüş sürecinde 4.58 trilyondan 3.8 trilyon lira seviyesine inen Borsa İstanbul’un döviz bazındaki değeri de 245 milyar dolardan 203 milyar dolara çekildi. Burada 41.6 milyar dolarlık bir erime oldu.

KKM’DEN ÇIKIŞ 90 MİLYARI AŞTI

Yılın ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın brüt rezervlerinde de düşüş yaşandı. Rezervler bir haftada 2.3 milyar dolar gerilemeyle 126.4 milyar dolara düştü. Altın rezervlerindeki değer yükselişi burada bir milyar dolara yakın olumlu bir etki gösterdi. Sadece döviz rezervlerine baktığımızda düşüş 3 milyar 244 milyon doları buldu. Aynı dönemde net rezervler 27.5 milyar dolardan, 24.3 milyar dolara geriledi.

Döviz mevduatlarında haftalardır devam eden ve 30 milyar doları bulan düşüş yeni yılın ilk haftası itibarıyla terse döndü. Merkez Bankası verilerine göre 6 Ocak haftasında pariteden arındırılmış döviz mevduatları 3.24 milyar dolar arttı.

Bunun yanında kur korumalı mevduat (KKM) tarafında iki haftadır kayıp sürüyor. 6 Ocak haftası itibarıyla kur korumalı mevduatların büyüklüğü 45.3 milyar TL düşüşle 1.37 trilyon TL’ye geriledi. Bir haftalık çıkışın parasal değeri 2.4 milyar dolar olarak kaydedildi. Son iki haftada ise kur korumalı mevduatlardan 93 milyar TL çıktı. Buna göre bir haftada TL varlıklardan yaşanan erime, dövize kayış ve rezervlerdeki düşüş dikkate alındığında 50.4 milyar dolarlık bir büyüklük karşımıza çıkıyor.

SÜRECİ TERSİNE DÖNDÜREN ETKEN

Borsa’daki hareketler sonucu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Pay Senedi Repo Pazarı’nda taraf olunan ters repo sözleşmeleri hakkında yayımlanan düzenlemede değişikliğe gidilerek ilgili fonların taraf olduğu/olacağı pozisyonların kapatılması için son tarihin uzatıldığı bildirildi. Bloomberg HT tarafından görülen 11 Ocak tarihli yazıya göre, SPK yapılan değerlendirme sonucu söz konusu fonların taraf olduğu/olacağı pozisyonların kapatılması için verilen sürenin 28 Nisan 2023 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.SPK, 27-28 Aralık tarihinde yayımladığı iki yazı ile para piyasası fonları ve kısa vadeli borçlanma araçları fonları ile para piyasası ve kısa vadeli borçlanma araçları temalı diğer fonların Borsa İstanbul Pay Senedi Repo Pazarı’nda taraf olduğu ters repo sözleşmelerinin portföylere tekrar dahil edilmemesi gerektiği ve söz konusu mevcut pozisyonların 30 Ocak 2023 tarihine kadar kapatılmasını kararını ilgili taraflara iletmişti. Bununla birlikte günlerdir düşen Borsa İstanbul dün itibarıyla 4700 seviyesinin altını test ettikten sonra yükselişe geçti ve kapanışa yakın yüzde 5’e yakın prim yaptı. Piyasalarda bu hareketlilik yaşanırken döviz cephesinde sakinlik sürüyor. Dolar kuru 18.78 TL, avro ise 20.27 TL düzeyinde seyrediyor. Kurda sert bir hareket görülmemesi farklı yollarda piyasanın baskılanmasından ve alınan yumuşak sermaye kontrollerinden kaynaklanıyor. TL varlıklar lehine haftalardır devam eden süreci neyin tersine döndürdüğü tek bir unsurla açıklanamasa da politik gelişmelerin yanında piyasanın son derece spekülatif bir zeminde ilerlemesi ve ihracatçıların kurun serbest bırakılmasına yönelik baskılarının da algıyı değiştirdiği belirtiliyor. Öte yandan dün Hazine’nin 2023’teki ilk eurobond ihracına ise üç katı aşan talep geldiği açıklandı.

BORSA’YA SÖKE UN BEREKETİ

Borsa İstanbul tarihinde bir halka arza gelen en yüksek tutarı gerçekleştiren Söke için Borsa İstanbul’da gong 12 Ocak Perşembe günü çaldı. Şirket 68.7 milyar TL’lik toplam talep tutarı ile bu başarıyı sağlamıştı. Gong törenine Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Ulusoy Un ve Söke Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Ulusoy Un Yönetim Kurulu Üyesi Nevin Ulusoy, Ulusoy Un Hissedarı Onur Erhan Ulusoy, QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Araz, QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, QNB Finansinvest Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Pamir Karagöz katıldı.

Törende konuşma yapan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “Söke Değirmencilik gelen yüksek taleple, 581 milyon TL halka arz geliri ve 787 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir.” dedi.

Söke Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy ise “Kasım 2014’de Borsa İstanbul’un ilk un firması Ulusoy Un için gonga basmanın gururunu ve mutluluğunu yaşamıştık. Yakın bir zaman önce aramızdan ayrılan babam, Ulusoy Un’un Kurucusu ve Onursal Başkanı Fahrettin Ulusoy, o günkü konuşmasında Ulusoy Un olarak kurulduğumuz günden bu yana insanların güvenle tüketebileceği ürünleri sofralara ulaştırmanın odak noktamız olduğuna ve bundan sonra da yolumuzun hep bu olacağını belirtmişti.” ifadelerini kullandı.

 

Recep ERÇİN

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

 


İLGİLİ HABERRecep Erçin:  Ekonomi yavaşlıyor, borçluluk ise sınırlıRecep Erçin:  Ekonomi yavaşlıyor, borçluluk ise sınırlı

İLGİLİ HABERRecep Erçin:    Bankalardan dişine göre teminatRecep Erçin:    Bankalardan dişine göre teminat

İLGİLİ HABERRecep Erçin:  'Ölme eşeğim ölme' ekonomisiRecep Erçin:  ‘Ölme eşeğim ölme’ ekonomisi

İLGİLİ HABERRecep Erçin:  Ne tahvil ne CDS, vatandaşın derdi domatesRecep Erçin:  Ne tahvil ne CDS, vatandaşın derdi domates

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler