Sosyal Medya

Borsa

Enerjisa Enerji, yılın ilk çeyreğinde güçlü bilanço yapısını korumaya devam etti

Sürdürülebilirliği stratejisinin merkezine koyarak, insan ve teknoloji odağıyla daha akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sunmak için projeler üreten Türkiye’nin elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, 2023 yılının ilk çeyreğinde sağlam finansal performansını sürdürdü...

Enerjisa Enerji, yılın ilk çeyreğinde güçlü bilanço yapısını korumaya devam etti

Sürdürülebilirliği stratejisinin merkezine koyarak, insan ve teknoloji odağıyla daha akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sunmak için projeler üreten Türkiye’nin elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, 2023 yılının ilk çeyreğinde sağlam finansal performansını sürdürdü. Enerjisa Enerji’nin şebeke yatırımları 2023 yılının ilk çeyreğinde 976 milyon TL oldu. Konsolide Faaliyet Gelirleri yine aynı dönemde yıllık bazda yüzde 41 büyüyerek 3 milyar 764 milyon TL’ye ulaştı.

%20’si halka açık ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON SE olan Enerjisa Enerji, 31 Mart 2023 tarihli mali tablolarını kamuoyuna açıkladı. Buna göre şirket, 2023 yılının ilk çeyreğinde konsolide Faaliyet Gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artırarak 3 milyar 764 milyon TL’ye çıkardı.

İlk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “Güçlü bilançomuz ve çevik yönetim anlayışımız ile daha iyi bir gelecek için yeni enerji dünyasına öncülük etme vizyonumuz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Şebeke yatırımlarımız yılın ilk çeyreğinde 976 milyon TL olarak gerçekleşti. Öte yandan, Türkiye’nin ilk ve en hızlı şarj istasyonu şirketi olan bağlı ortaklığımız Eşarj, Türkiye’de elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması için büyümeye devam etti.  Ülke çapında toplam halka açık şarj istasyonu sayımız 548’e, şarj soketi sayımız ise 1.030’a ulaştı. Hedefimiz 81 ilde 1.000’in üzerinde şarj istasyonu ağına ulaşmak. Bundan sonra da istikrarlı büyüme çizgimizi sürdürürken topluma fayda sağlayacak projeler üretmeye, iş birlikleri geliştirmeye, tüm paydaşlarımız ve ülkemiz için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Enerjisa Enerji CFO’su Dr. Michael Moser ise“Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin ardından hızla yaraları sarmaya çalıştığımız bu günlerde yatırımlarımıza devam ettik. Sağlam risk yönetimimiz sayesinde güçlü bilanço yapımızı koruduk. Net finansal borcun faaliyet gelirlerine oranı 0,5x gibi tarihi düşük seviyeye indi. Baz Alınan Net Kâr ise yılın ilk çeyreğinde 551 milyon TL seviyesinde gerçekleşti” dedi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler