Sosyal Medya

Ekonomi

Tolga Şardan: Son gelişmelerden sonra mafyada kim kime karşı?

Gazeteci Tolga Şardan, organize suç örgütlerinin son gelişmelerden sonra yeni saflar oluşturduğunu yazdı. Buna göre, Sarallar, Hacısüleymanoğlu grubu ile yan yana dururken karşılarında da Çakıcı, Sedat Şahin, Kürşat Yılmaz ve Barış Boyun yer alıyor.

Tolga Şardan: Son gelişmelerden sonra mafyada kim kime karşı?

Organize suç dünyası ya da bilinen isimleriyle mafya veya yeraltı dünyasında önemli gelişmeler yaşanıyor. Son dönemde; özellikle İstanbul merkezli suç gruplarında yaşanan bu gelişmeler, bugüne kadar kimi zaman birlikte olan, kimi zaman da ayrı davranan mafya gruplarında safların yeniden oluşmasına neden oldu.

Tolga Şardan t24’teki yazısında emniyet kaynaklarına göre Alaattin Çakıcı, Sedat Şahin ve Kürşad Yılmaz’n tahliye edilmesinden sonra oluşan yeni tabloyu aktardı. Buna göre, son birkaç yıldır İstanbul’da etkili olan ve polis kayıtlarına göre en etkin mafya grubu olan Sarallar’ın, kendileri gibi Karadeniz kökenli Hacısüleymanoğlu grubu ile yan yana duruyor.

İLGİLİ HABERTürkiye'nin uyuşturucu tablosu: Gözler limanlardaTürkiye’nin uyuşturucu tablosu: Gözler limanlarda

Bu grubun karşısında ise daha kalabalık bir oluşum var. Bu oluşumda Çakıcı, Sedat Şahin, Kürşat Yılmaz ve Barış Boyun yer aldı. Bu arada Almanya’da yoğun faaliyetleri bulunan ve Çeşme’de bazı mekanlarda etkinliği olduğu bilinen Necati Arabacı da yine bu gruba dışarıdan destek veriyor. Almanya’da kurulu Hells Angels grubunun lideri Necati Arabacı, kısa süre önce Ankara’da Ayhan Bora Kaplan’ın oğlunun sünnet düğününde görüldü. Aynı düğünde Çakıcı’nın yeğeni Barış Çakıcı da yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da yaşanan mafya hesaplaşmasında ekibi öldürülen Barış Boyun’un liderliğini yaptığı Daltonlar grubuna karşı Red Kit grubu var. Bu grup, aynı zamanda Sarallar grubunun alt grubu olarak biliniyor. Sarallar grubunun bir diğer alt grubu liderliğini Soner Reçber’in yaptığı Göl grubu.

Barış Boyun, İstanbul’da motosikletli infaz timlerini hayata geçiren mafya lideri olarak tanınıyor. İstanbul’daki eylemleri sonrasında önce Gürcistan’a giden Boyun, oradan Abhazya ve Ukrayna üzerinden İtalya’ya geçti. Boyun’un İtalya’ya yasa dışı yollardan geçtiği emniyet kayıtlarında mevcut. Rimini’de yakalanan Boyun, Türkiye’ye iade işlemleri sırasında yerel güvenlik makamlarınca serbest bırakıldı. Boyun’un ülkede ev aldığı tespit edildi.

İTALYA, BOYUN’A OTURUM İZNİ VERMEDİ

Ayrıca, İstanbul’da faaliyet gösteren Sırp kökenli suç örgütü lideri Jovan Vukotic’in öldürülmesinde Barış Boyun’un ekibinin görev yaptığı ifade ediliyor. Vukotic grubunun Sarallar grubu ile bağlantısının bulunduğu yine emniyet kaynaklarından yansıyan bilgilerden.

SUÇ ÖRGÜTLERİNİN UZİ TERCİHİ

Organize suç örgütleri içinde bu gelişmeler yaşanırken, İstanbul’da yaşanan silahlı çatışmalarda Uzi marka otomatik silahların kullanılması ve operasyonlarda ele geçirilmesi de dikkat çeken diğer bir nokta. Daha önceleri kalaşnikof marka otomatik tüfeklerin kullanıldığı çatışmalarda son dönemde Glock ve Uzi’ler de suç örgütlerince tercih ediliyor.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler