Sosyal Medya

Politika

İçişleri Bakanlığı Tunç Soyer’e soruşturma açtı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9 Eylül'de İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında yaptığı konuşma nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nın dikkatini çekti. Bakanlık, Osmanlı Devleti'ne ve son padişah Vahdettin'e yönelik yapılan iddia edilen hakaretler üzerine Soyer hakkında soruşturma başlattı. 

İçişleri Bakanlığı Tunç Soyer’e soruşturma açtı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9 Eylül’de İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında yaptığı konuşma nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın dikkatini çekti. Bakanlık, Osmanlı Devleti’ne ve son padişah Vahdettin’e yönelik yapılan iddia edilen hakaretler üzerine Soyer hakkında soruşturma başlattı.

 

 

 

İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde yaptığı konuşmada, Atatürk’ten alıntı yaparak Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin’i eleştirdiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

 

Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre, bakanlık iki müfettişi görevlendirerek Soyer’in Osmanlı Devleti’ni ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediği iddiasında bulundu.

 

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği’nin 16 Kasım’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği yazıda, Soyer’in 9 Eylül’deki konuşmasına ilişkin soruşturma açıldığı belirtildi.

 

Soyer’in konuşmasında, “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençler, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar ve teslim oldular.” şeklinde ifadeler kullandığı ve bu sözlerle Osmanlı Devleti ve yöneticilerini eleştirdiği iddia edildi.

 

Soyer’in kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçlarını işlediği ileri sürüldü. Müfettişler, belediyeden Soyer’in konuşmasına ait görüntüleri talep etti.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler