Sosyal Medya

Politika

Depremin ardından ilk istifa MHP’den: Bahçeli BJK üyeliğinde istifa etti

44 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlere iktidarın geç müdahale ettiği ve müdahale sırasında iyi organize olmadığı eleştirileri…

Depremin ardından ilk istifa MHP’den: Bahçeli BJK üyeliğinde istifa etti

44 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlere iktidarın geç müdahale ettiği ve müdahale sırasında iyi organize olmadığı eleştirileri stadyumlarda “hükümet istifa” tezahüratına dönüştü.

Türkiye Süper Ligi’nde Cumartesi günü Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda Fenerbahçe ile Konyaspor arasında oynanan erteleme maçından sonra Pazar günü de İnönü Stadyumu’ndaki Beşiktaş-Antalyaspor maçında taraflar hükümeti istifaya davet etti.

Cumartesi Kadıköy’de oynanan maçta sarı lacivertliler, “yalan yalan, dolan dolan, 20 sene oldu istifa ulan” şeklinde tezahüratta bulunurken Beşiktaş’taki maçta siyah beyazlılar, “güzel günler göreceğiz çocuklar, motorları maviliklere süreceğiz” diye tezahürat yaptıktan sonra iktidara istifa çağrısında bulundu.

Bu arada Fenerbahçe taraftarları deprem bölgesine gönderilmek üzere sahaya kaşkollarını atarken Beşiktaş taraftarları ise deprem bölgesindeki çocukları verilmesi için tribünden çimlere oyuncuklar fırlattılar.

Bahçeli: “MHP sporun kirli siyasete alet edilmesini şiddetle kınamaktadır

Futbol, Türkiye’deki en sevilen spor dalı. Ülkenin en çok taraftarı olan kulüplerinden ikisinin taraftarlarının ev sahibi oldukları maçlarda “hükümet istifa” diye bağırmasına siyaset dünyasından ilk tepki Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi.

MHP lideri sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’miz son yüzyılın en büyük deprem felaketiyle mücadele halindeyken Fenerbahçe-Konyaspor futbol müsabakası esnasında tribünden istifa sloganlarının atılması sorumsuzluk ve şuursuzluktur. Bugün oynanacak Galatasaray-Alanyaspor ile Beşiktaş-Antalyaspor kulüpleri arasındaki müsabakalarda aynı şekilde istifa seslerinin yükselmesi halinde futbol kulüplerimizin oyuna geldiği, tuzağa düştüğü de netleşmiş olacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi depremde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımıza yapılan saygısızlığı, ülkemizin böylesi hassas ve acılı günlerinde sporun kirli siyasete alet edilmesini şiddetle kınamaktadır” dedi.

Bahçeli’den maçlar “seyircisiz oynansın” çıkışı

Taraftarlarının attıkları tezahüratlarla “sporu kirli siyaset alet etmek” ile suçlayan MHP Genel Başkanı, maçların seyircisiz oynanması önerisini ortaya attı.

Bahçeli, “Bütün kulüp başkanlarının müsabakaların ya seyircisiz ya da gerekli tedbirlerin alınarak oynanması hususunda acil ve gerekli adımları atmaları kaçınılmaz görevleridir. Milliyetçi Hareket Partisi konunun takipçisidir.Türk futbolunu zillet ve rezalete mahkum etmek isteyenlere göz yummak, alttan almak, sessiz durmak geldiğimiz bu aşamada mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/dbdevletbahceli/status/1629875719193993230

Bahçeli bu paylaşımları yaptığında henüz Beşiktaş taraftarı hükümeti istifaya davet etmemişti. Ancak sonrasında ktidar aleyhine tezahürat yapılması üzerine MHP lideri, genel başkan yardımcısı İsmail Özdemir aracılığıyla Beşiktaş kulübü kongre üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

“Kulüplere kayyum atansın, son çare olarak futbol yasaklansın”

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, Bahçeli’nin çıkışına, “Her şeye buldukları çözüm yasaklamak. Statları kapatsanız, ligi durdursanız, milletin kalbini de mi kapatacaksınız! Yeter artık. Kimse milleti tehdit edemez. Egemenlik milletindir. Hepiniz öğreneceksiniz” diye tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“44.374 ölüm var! 100 bin yaralı var! 173 bin yıkık ve ağır hasarlı bina var!

Çadır yok! Devlet yok! Bir tek istifa yok! Dedik. Bizi bir kişi anladı, o da yanlış anladı.”

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise:

“Tedbir olarak kameralar maçı değil, seyircileri izlesin; olmazsa tüm seyircilerin yanına bir polis görevlendirilsin, yine olmadı bütün kulüplere kayyum atansın, son çare olarak futbol yasaklansın” sözleriyle Bahçeli’nin sözlerini eleştirdi.

VoA

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler