Sosyal Medya

Gündem

Bekir Ağırdır: Kılıçdaroğlu’nun Alevi olmasına negatif yaklaşanlar seçim sonucunda belirleyici değil

Araştırmacı Bekir Ağırdır, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliğine negatif yaklaşanların seçimlere etkisinin belirleyici olmadığını söyledi. Ağırdır, “Tabiki böyle bir duygudan hareket…

Bekir Ağırdır: Kılıçdaroğlu’nun Alevi olmasına negatif yaklaşanlar seçim sonucunda belirleyici değil

Araştırmacı Bekir Ağırdır, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliğine negatif yaklaşanların seçimlere etkisinin belirleyici olmadığını söyledi. Ağırdır, “Tabiki böyle bir duygudan hareket edecek bir seçmen kitlesi var ama belirleyici değil. 2007’de ‘Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde Cumhurbaşkanının eşi başörtülü olmasın’ diye öfkelenen insanların ağırlığı neyse ‘Saray’da bir Alevi olmasın’ diyenler de var elbette ama tek başına Alevilik bütün hikayeyi bozacak bir ağırlıkta değil” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığının asıl handikapının CHP’nin performansı olduğunu ifade eden Ağırdır, “Belirleyici olacak olan şey bu gidişata müdahale edip etmemek ve razı olup olmamak olacak…CHP ve Kemal Beyin handikapı daha çok ‘aday kim olacak’ diye kaldırımda bekliyor olmalarıdır. Esas olarak CHP örgütü sokakta diri, güçlü bir şekilde ‘ben de değiştim ve bakın yerel yönetimlerde neler başardım’ mesajını veremedi” diye konuştu.

“CHP örgütü sanki yerel yönetimler yokmuş gibi davranıyor”

CHP’nin yerel yönetimlerdeki başarılara yeterince sahip çıkamadığını ve yeterince anlatamadığını söyleyen Ağırdır, “Yerel yönetimlerdeki CHP politkasının başarılarını gerçekten kamuyouna doğru bir şekilde anlatsalardı iktidarın elindeki bu silahı elinden alırlar ve ‘Kemal Bey acaba başarısız olur mu’ duygusunu aşarlardı. Ama Kemal Bey de dahil bütün bir CHP örgütü sanki yerel yönetimler yokmuş gibi davranıyor. Dolayısıyla problem bu yerlerde, Kemal Beyin Alevi kimliğinde değil” ifadelerini kullandı.

“Anketten aday belirlenmez”

Altılı Masa’nın ankete göre aday belirleme ihtimaline de değinen Ağırdır, “Anketlere göre aday belirlemeyi doğru bulmuyorum” diyerek “Oyu bilmeniz mümkün değil. Oy başka bir şey. “A adayı şu kişi olsun” dediğiniz zaman kamuoyunun o kişinin siyasi kimliğini veya kanaatini bildiğini varsayıyorsunuz. Ben 17 yıldır buna itiraz ediyorum. O nedenle böyle bir araştırmayı hiçbir aday veya parti için de yapmadım. Anketten aday belirlenmez” diye konuştu.

İyi Parti’de Cihan Paçacı istifası

“Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sokakta itiraz olduğunu” söylemesinin ardından gelen tepkiler üzerine İyi Parti’deki Kurumsal İlişkiler Başkanlığı görevinden istifa eden Cihan Paçacı ile ilgili tartışmaları da değerlendiren Ağırdır, İyi Parti’nin örgütsel dokusunun MHP’den kopanlardan oluştuğunu hatırlatarak “İyi Parti’nin örgütsel dokusu hala bir dönemin MHP ve ülkücü çizgisininin ana damarlarını da barındırıyor içinde liderlikten farklı olarak. Halbuki İyi Parti’nin liderliği, örgütsel dokusu ve seçmen profili arasında fark var. Paçacı, örgütün bu konudaki itirazını dile getirmiş olabilir” dedi.

“Altılı Masa’da Kürtler olmadan yeni Türkiye’nin nasıl inşa edileceği eksik” diyen Ağırdır, “Eğer HDP ile uzlaşma olmazsa ve HDP aday çıkarırsa seçim akşamına kadar kaygılı bekleyiş devam eder” ifadelerini kullandı.

Altılı Masa’nın son toplantısında ne konuşuldu?

Ortak aday belirlendi mi?

Toplantı sonrası yayımlanan bildiride dikkat çeken nokta ne?

Altılı Masa’nın seçim stratejisindeki doğru ve yanlışlar neler?

Araştırmacı Bekir Ağırdır ve T24 yazarı Murat Sabuncu yorumladı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler