Sosyal Medya

Genel

Asya Haber’den dikkat çeken Erdoğan analizi: “Zor olacağının farkında…”

Uluslararası haber ajansı ANI, Türkiye'de meydana gelen ve on binlerce insanın yaşamını yitirdiği depremin ardından, 2023 seçimleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili kapsamlı bir analiz yayınladı...

Asya Haber’den dikkat çeken Erdoğan analizi: “Zor olacağının farkında…”

Hindistan merkezli haber ajansı ANI’de (Asian News International) yer alan analizde, “Depremlerin ardından Erdoğan seçim kampanyasının odağını değiştirmeye zorlandı” ifadeleri yer aldı.

6 Şubat’ta yaşanan, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremin boyutunun çok büyük olduğuna vurgu yapılan analizde, “On binlerce insan öldü ve yaralandı, 164 binden fazla bina yıkıldı ve hasar 80 milyar doları geçti. Bu, modern zamanlarda Türkiye’de yaşanan en kötü insanı felaket ve bu durum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyasının odağını değiştirmeye zorladı” denildi.

Türkiye’nin kuruluşunun 100’üncü yılı olduğu için sembolik, dramatik ve önemli olduğuna dikkat çekilirken, “Bu seçimde ülkenin gidişatı ve Erdoğan’ın Türk siyaset yaşamını 22 yıl boyunca domine etmesinin sonuna gelinip gelinmeyeceğine karar verilecek” yorumu yapıldı.

Depremden önceki seçim kampanyasına dikkat çekildi

Analizde, depremden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik krize dayalı bir kampanya yapacağı ve asgari ücret ve emekli maaşlarına zam yapılması ile birlikte EYT için de harekete geçmesine dikkat çekildi.

“Şimdi Erdoğan, Türk halkına yıkılan ev ve şehirleri bir yıl içinde sadece kendisinin yeniden inşa edebileceğine ikna etmeye çalışacak” denilen analizde, “Muhalefet ise 5 yıl içinde yeniden inşa edilmesi vaadinde bulundu” hatırlatması da yapıldı.

Haberde, “Kuşku yok ki Erdoğan da kendi vaadinin imkansız olmasa da aşırı zor olacağının farkında, 270 bin konut yapmak ve 230 milyon tonluk enkazı temizlemek zor fakat insanların bunu yapabilecek yeterlilikteki tek siyasetçinin kendisi olmasına inanmasını istiyor” ifadeleri kullanıldı.

Yandaş medyanın unutturmak istediği yazıldı

Öte yandan hükümetin yıkılan binalar için müteahhitlere yöneldiği belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş yıllarda yaptığı imar affı ile ilgili açıklamalarının sosyal medya platformlarında yayılmasına da dikkat çekildi.

Analizde, “Gelecek günlerde Erdoğan’ın prefabrik ev ve konteyner şehirler kurma açılışlarına katılmasının beklendiği belirtilirken, “Erdoğan’ın kontrol ettiği medya da yavaş ve etkisiz ilk müdahaleyi unutturmak için çalışacak” yorumu yapıldı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler