Sosyal Medya

Gündem

Aksoy Araştırma: Ocakta AKP oylarında yüzde 1,2 gerileme var

Aksoy Araştırma Türkiye Monitörü Ocak Ayı Araştırması sonuçlarına göre AKP’nin 2022 yılının son çeyreğinde yakaladığı artış trendinin durduğunu ve oyunda…

Aksoy Araştırma: Ocakta AKP oylarında yüzde 1,2 gerileme var

Aksoy Araştırma Türkiye Monitörü Ocak Ayı Araştırması sonuçlarına göre AKP’nin 2022 yılının son çeyreğinde yakaladığı artış trendinin durduğunu ve oyunda son bir ay içerisinde %1,2 gerileme görüldüğünü açıkladı

Önceki araştırma sonuçlarına göre AKP Ekim-Aralık ayları arasında oyunu %4,8 artırmıştı.

Açıklanan Ocak ayı sonucu AKP’nin popülist seçim adımlarının seçmen nezdinde geçen sene ocak ayı döneminde olduğu etkiyi yaratamıyor.

Ertan Aksoy: Seçim birinci turda bitmeli

Aksoy Araştırma Başkanı Ertan Aksoy, AKP’nin son dönem oylarındaki kısmi artışın durduğunu vurguladı. Muhalefetin tek adayla seçime girmesinin önemine dikkat çeken Aksoy, ikinci turun Erdoğan’a yarayacağını söyledi.

BirGün TV’ye konuk olan Aksoy Araştırma Başkanı Ertan Aksoy, Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni, partilerin oy oranlarını, artan yoksulluğun siyasete etkilerini değerlendirdi. AKP’nin, son dönemki hamleleriyle oy oranında kısmi bir toparlanma yaşadığını ancak son anketlerinde bu toparlanmanın da durduğunu ifade eden Aksoy, önümüzdeki süreçte yeniden düşüşe geçeceğini vurguladı. Seçimin ikinci tura kalması halinde Erdoğan’ın avantaj elde edeceğini de belirten Aksoy, seçimin ilk turda bitmesinin muhalefet için önemli olduğuna dikkat çekti. Aksoy’un açıklamalarından öne çıkan şöyle:

Ortak politikalar metni: “Bilirsiniz ki parti kongreleri, parti toplantıları hemen hemen her konuda aynı şeyleri düşünen, birbirine benzeyen insanlardan oluşur. Üstelik bir arada yapılacak şeylerin verdiği umut kadar bir diğer güçlü yanı da bu kitlenin, iktidar ve Erdoğan karşıtlığıydı. Zaten açıklanan programlar içerisinde salonda reaksiyon yaratan başlıklarda, ekonomik ve toplumsal yapıya dair hedeflenen iyileştirmeler kadar bir de doğrudan Erdoğan’ın tarzına dokunan başlıklar; örneğin lüks uçaklar yerine, uçakların satılıp yangın söndürme uçaklarına dönüştürüleceği, o bütçenin o kaynağın oraya transfer edileceği gibi bugünün simgelerine dair itirazlar en büyük reaksiyonları almıştı. O kitleyi bir araya getiren şey nedir? Bunun bir özeti bu durum. Bir de ‘Bundan sonra bir arada neden kalsın?’ sorusunun da yanıtıdır diye düşünüyorum. Üzerine bir de adayın açıklanması çok daha büyük bir sıçrama yaratacak.”

Başka bir şey, bu ayın ölçümü gelmeden önce ön bulgularını paylaştı arkadaşlarım. Henüz daha bitmedi, yakın zamanda paylaşacağız. Az da olsa o yakaladığı artıştan bir miktar gerileme olduğu yönünde AKP’nin. Muhtemeldir ki bundan sonraki süreç de böyle gidecek. Çünkü AKP şu açıdan da sıkışmış durumda: Enflasyondan kaynaklı vergi gelirinde artış var. Hazinede 600 milyar lira para var. Bunu dağıtmak için inanılmaz bir iştahı var. Fakat günün sonunda yarattığı ekonomiden dolayı dağıtamıyor.”

Ortak adaylık: “Birden fazla aday çıkarsa ya da HDP aday çıkarırsa seçim net ikinci tura kalır. İkinci tura da Erdoğan avantajlı girer. Çünkü gerçekçi bakmak lazım meseleye. Erdoğan veya AKP üzerinden alın; geçmişte toplam seçmenin yüzde 70’inin en az bir kere oyunu almış bir siyasi figür. Bu seçmen grubunun önemli bir kısmı bugün öfkeli. Ama ondan nefret ediyor anlamına gelmez. Dolayısıyla ikinci tura kalmanın, muhalefetin lehine olacağını zannetmiyorum. O nedenle eğer üçüncü bir aday çıkması halinde muhalefet adına biraz zor olacaktır. Ama ben yine de Millet İttifakı’nın adayının belli olmasıyla birlikte HDP’nin öncülüğünü ettiği blokun bu adaya göre biraz daha kararını netleştireceğini düşünüyorum. Milliyetçi bir aday çıkması halinde kendi adaylarını çıkaracaklarını ifade ettiler. Ama onun dışındaki adaylara göre değerlendireceklerdir. Kılıçdaroğlu’na sıcak bakacaklarını göstermişlerdi, ölçümler de bunu gösteriyor.”

Birgün, Aksoy Araştırma

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler