Sosyal Medya

Piyasa

Paladyum fiyatları 5 yılın en düşük seviyesini gördü

Paladyumun ons fiyatı, dün 949,80 dolarla 5 yılın en düşük seviyesini gördü.

Paladyum fiyatları 5 yılın en düşük seviyesini gördü

Paladyumun ons fiyatı, dün 949,80 dolarla 5 yılın en düşük seviyesini gördü.

 

Küresel ekonomik aktiviteye dair endişelerin devam etmesi, paladyum fiyatlarını olumsuz bir etkiledi. Ayrıca, elektrikli araçlara olan talebin artması da paladyum fiyatlarını negatif yönde etkilemekte.

 

Analistlere göre, paladyumun otomobillerde kullanılan katalitik konvertör üretiminde önemli bir rol oynaması, elektrikli araç talebinin artmasıyla birlikte geleneksel otomobil talebinde bir düşüş yaşanabileceği endişelerini beraberinde getiriyor, bu da paladyum talebi üzerinde baskı oluşturuyor.

 

 

Paladyum, küresel düzeyde arz fazlasının beklentileri nedeniyle resesyon endişelerinden en fazla etkilenen emtialardan biri konumunda. Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına devam edeceği endişeleri, emtia piyasasında sert dalgalanmalara neden olmakta ve bu durum da paladyumu aşağı yönlü etkilemekte.

 

Analizlere göre, otomobil üreticilerinin katalitik konvertör üretiminde daha ekonomik olan platin kullanımına yönelmeleri de paladyum fiyatlarını aşağı çekiyor. Bu gelişmelerle birlikte paladyumun ons fiyatı, ağustos 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan 949,80 dolara geriledi. Paladyum, yıl başından bu yana ise yüzde 45’in üzerinde bir değer kaybına uğradı.

 

Mart 2022’de tarihi zirvesini gören paladyum, o dönemde Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan arz endişeleriyle rekor kırmıştı. Ancak geçen yıldan bu yana düşüş eğilimi gözlemlendi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler