Sosyal Medya

Piyasa

İyi Partili Çömez: Metinlere sadığız, Kemal Bey’in adaylığına itirazımız yok, prensiplerle ilgili itirazımız var

Altılı Masa’da yaşanan ayrılık süreciyle ilgili konuşan Turhan Çömez, “Biz güçlü bir tek adayla Erdoğan rejimini devirmeye devam etmeyi istiyoruz.…

İyi Partili Çömez: Metinlere sadığız, Kemal Bey’in adaylığına itirazımız yok, prensiplerle ilgili itirazımız var

Altılı Masa’da yaşanan ayrılık süreciyle ilgili konuşan Turhan Çömez, “Biz güçlü bir tek adayla Erdoğan rejimini devirmeye devam etmeyi istiyoruz. Bir ara formülle masanın birlikteliğinin sürmesi demokrasi açısından önemli. Eğer seçim ikinci tura kalırsa biz bütün desteğimizi Erdoğan’ın karşısına yığacağız” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, “Süreç daha diplomatik daha uyumlu yönetilebilirdi. Hala bu şans var mı; ben hala bu şans olduğunu düşünüyorum. Amaç Türkiye’nin içinde bulunduğu vahim durumdan Türkiyle’yi kurtarmak. Önümüzdeki günlerde neler olacak hep birlikte göreceğiz. Ben 6’lı masanın tezlerini savunan herkesin aynı fikirde olacağını biliyorum” dedi.

Halk TV’deki Sansürsüz programında İpek Özbey’in sorularını yanıtlayan Çömez, “Bakmamız gereken Türkiye’nin istikbali. Yapılmış bütün çalışmaları masanın kurulduğu günden beri açıkladığı deklarasyonlarına sadığız. Yapılan bütün çalışmaları çok değerli buluyoruz. Yüzlerce sayfadan oluşmuş mutabakat metnine sonuna kadar sadığız ve savunuyoruz. 26 Ocak tarihli toplantıda deniliyor ki; cumhurbaşkanı adayını belirlemede 6 liderin ortak karar alacağı ve dayatma mantığı ile bu işin olmayacağı vurgulanmıştı. Sayın Akşener ben aday değilim dedi. İkincisi mutlaka ortak bir karar verilmesi lazım ve tek arayla gidelim vurgusunu hep yaptı. Dayatmalara itirazı olduğunu, noter olmadığını birçok kez söyledi. Son toplantıda bir adaylık söz konusu oldu. Sayın Akşener partimizin görüşlerini ortaya koydu. Bizim elimizdeki anket sonuçlarında veriler biraz tereddütlü. 28 Şubat deklarasyonuna vurgu yaparak bir anket çağrısı yaptık. Her partinin önereceği bir anket firmasının yapacağı anketlerin ortalamasının alınması önerildi.” ifadelerini kullandı.

‘Metinlere sonuna kadar sadığız’

Başdanışman, sözlerine şöyle devam etti: Altını açıkça çiziyoruz. Mutabakat metinlerine sonuna kadar sadığız. Masadan biz kalkmadık biz hala masadayız.

Kemal Bey’in adaylığına itiraz yok. Kemal Bey önemli ve değerli bir siyasetçidir. Sayın Akşener bizimle yaptığı toplantılarda bugün dahil kendisi için bunları tekrarlamıştır. Karşı çıktığımız şey prensiplerden sapılması. Bu prensiplere uyulursa Kemal Bey’in adaylığına itirazımız yok. Altı ayrı siyasi partinin belirleyeceği 6 ayrı anket şirketinin verilerine biz saygı duyacağız. Bizim kişilerle ilgili bir tartışmamız yok. Prensipler ve ilkeler çerçevesinde bakalım.”

Kısa Dalga

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler