Sosyal Medya

Genel

Arsalara talep patladı: En fazla tercih edilen ilçeler hangileri?

Maraş depremlerinin ardından beklenen İstanbul depremi için vatandaşlar harekete geçti. Trakya bölgesinde arsalara ilgi yüzde 200’e şeklinde artarken, uzmanlar yatırımcıları…

Arsalara talep patladı: En fazla tercih edilen ilçeler hangileri?

Maraş depremlerinin ardından beklenen İstanbul depremi için vatandaşlar harekete geçti. Trakya bölgesinde arsalara ilgi yüzde 200’e şeklinde artarken, uzmanlar yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremler sonrasında beklenen ve uzmanlar tarafından sürekli olarak uyarılar gelen büyük İstanbul depremi sebebiyle şehirde büyük bir panik havası hakim.

İstanbul’da bu tedirginlik hakim olmaya başlayınca, vatandaşlar çevre illerden arsa bakmaya başladı.

Milliyet.com.tr’nin haberine göre; Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle deprem sonrası müstakil yapı yapılabilir yerlere ilişkin arsa konusunda da yoğun talep var. Bu noktada İstanbul başta olmak üzere İstanbul’a yakın bölgelerden talepler yoğunlaştı diyebiliriz.

Çatalca’nın çeşitli köyleri başta olmak üzere ki bu noktada Yalıköy’ye kadar giden güzergahta arsa talepleri oluyor. Arnavutköy’de, havalimanının açılmasıyla arsalara yoğun talepler var.

Fiyatlar anlamında daha batıya gittikçe fiyatların makul seviyelere indiğini söylemek mümkün.

Yüksek talep gören yerler nereler?

Özellikle otobana ve bağlantı yollarına yakın olması nedeniyle bu güzergahta Büyükçavuşlu, Çerkezköy, Büyükyoncalı, Küçükyoncalı ve Saray’a kadar uzanan hat yoğun talep görüyor. Bunun nedeni orman vasfında yer olmamasıdır. Nispeten köy yerleşik alanlarda imara açık alanların çok bulunması bu bölgeleri avantajlı hale getiriyor.

Kocaeli’ye doğru gittiğinizde en yoğun bölgenin Kandıra olduğunu söyleyebiliriz. Burada arsa ve arazilere yoğun geçiş var. Bu geçiş zaten 6 Şubat depreminden sonra hareketlendi. Son 1 ayda bu hareketliliğin devam ettiğini söyleyebiliyoruz. Birçok yerde özellikle Trakya’nın kuzeyi ve Anadolu yakasının kuzeyi bölgelerde hatta İstanbul’a yakın olan Şile ve Ağva gibi bölgelerde arsalara talep var.

Fiyatlar da belli miktarda artışlar gösteriyor. Bu noktada tüketicilerin yoğun bir ilgisi var diyebiliriz.

Tüketicilerin en çok dikkat etmesi gereken husus arsa ve arazi arasındaki farklılıktır. Arsa belediyeler tarafından inşaat yapımına müsaade edilen konut ya da ticari imar fonksiyonu olan yerler olarak değerlendirilmelidir.

Dere yatağı olan ya da su taşkın riski olan yerler olabilir. Vatandaşların doğrudan ilanlardaki metinleri dikkate alarak değil gerek taşınmazları yerinde görerek gerekse de belediyelerden bu yerlerin imar durumunu resmi olarak sormalarını önemle tavsiye ederiz.

Son dönemde özellikle tarım arazileri üzerine konulan tiny house dediğimiz geçici konaklama alanları var. Bu alanlarla ilgili çok sayıda farkındalığa ihtiyacımız var. Bu yerler güvenilir alanlarda değilse yapıyı orada bulamayabilirsiniz. Bu yerleri alsanız bile altyapısı yoksa, elektriği, suyu olmayan yerlerse buralara tiny house yapımını değerlendirmemek lazım.

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler