Sosyal Medya

Borsa

ANALİZ: ‘Yoğunluk Artıyor…’

Bugün yurt içinde TCMB’nin Nisan ayı PPK toplantısını yurt dışında ise ABD ilk çeyrek öncü büyüme rakamı takip edildi. Yarının ajandasında ise Fed’in yakından izlediği PCE endeksi öne çıkıyor...

ANALİZ: ‘Yoğunluk Artıyor…’

Hafta başından bu yana genel hatlarıyla sakin seyreden gündem son iki işlem günüde yoğunluk kazandı. Bugün yurt içinde TCMB’nin Nisan ayı PPK toplantısını yurt dışında ise ABD ilk çeyrek öncü büyüme rakamı takip edildi. Yarının ajandasında ise Fed’in yakından izlediği PCE endeksi öne çıkıyor.

TCMB’nin faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyordu, beklendiği gibi yüzde 8.50 de bıraktı. Son dönemde bankalararası piyasa ile serbest piyasada oluşan kur farkı da beklemede kalınacağı tezini güçlendirir nitelikteydi. Dolayısıyla etki derecesi düşük bir toplantı oldu, ancak TCMB’nin zaman zaman sürpriz kararlar alabildiğini de takip etmiştik.

Büyümeye yönelik endişelerin yüksek seyrettiği içinde bulunduğumuz dönemde ABD GSYH rakamının ortaya koyacağı tablo da yakından izlenecektir. Ortalama piyasa beklentisi önceki çeyrekte %2,6 büyüyen ABD ekonomisinin bu kez %2 oranında büyümeye imza atacağı yönünde. Verinin öncü nitelikte olması önem derecesini artırırken beklentiden daha kuvvetli bir rakamla karşılaşılması durumunda büyümeye yönelik endişeler hafifleyebilir ancak madalyonun diğer yüzünde sıkı para politikasına yönelik endişelerin artma ihtimali bulunuyor.

TL: TL açısından günün en önemli konu başlığını kuşkusuz PPK toplantısı oluşturuyor. Anket sonuçlarına göre Merkez Bankası’nın faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Buna paralel olarak toplantı öncesinde hafta başından bu yana olduğu gibi kurlarda anlamlı bir değişim görmüyoruz. Toplantının ardından ise verilecek mesajlara bağlı olarak hareketliliğin kısmen daha yüksek seyretme ihtimali söz konusu olabilir. USD/TL’de bankalararası piyasada 19,45’in altında kalınmasının ise teknik açıdan rahatlık sağladığını düşünmeye devam ediyoruz.

Borsa İstanbul: BIST-100 endeksinde uzun süre korunan 5000-5200 bandının hangi yöne doğru kırılacağının endeksin daha net bir yön tayin etmesine katkı sağlayacağına bültenlerimizde sıklıkla dikkat çekiyorduk. Bu kapsamda 5000 puanın aşağı yönlü kırılmasının ardından endekste hızlı bir geri çekilme yaşandığını ve 4800 puanın da altına inildiğini görüyoruz. Mevcut görünümün aşağı yönlü riskleri artırdığını söyleyebiliriz. İlk önemli destek konumunda bulunan 4700 puanın üzerinde kalınması ise baskıyı azaltacaktır. Aksi bir senaryonun daha fazla değer kaybını tetikleyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 5276.25 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 5240, 5198, 5161 ve 5118 destek olarak izlenebilir. 5314, 5356, 5393 ve 5435 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 19.4595 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 19.44, 19.401, 19.362 ve 19.2845 destek olarak izlenebilir. 19.479, 19.518, 19.557 ve 19.6345 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ünlü & CO

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler