Sosyal Medya

Borsa

ANALİZ: ‘İçeride Siyaset, Dışarıda Powell…’

Yurt içinde siyaset ön planda kalmaya devam ederken dün İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katılımıyla bir araya gelen Millet İttifakı beklendiği gibi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladı...

ANALİZ: ‘İçeride Siyaset, Dışarıda Powell…’

Yurt içinde siyaset ön planda kalmaya devam ederken dün İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katılımıyla bir araya gelen Millet İttifakı beklendiği gibi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladı. Cuma günü seçim tarihinin 14 Mayıs olarak kesinlik kazanması beklenirken Millet İttifakı’nın adayının belli olması ile önümüzdeki süre zarfında anket sonuçlarına hassasiyetin artabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Kısa vadede yakalanan momentum ise hisse senetlerinde yukarı yönlü hareket etme eğiliminin korunabileceğine yönelik sinyaller veriyor.

Yurt dışında ise günün en önemli konu başlığını Fed Başkanı Powell’ın TSİ 18.00’de Senato’da yapacağı yarıyıl sunumu oluşturuyor. Fed Başkanı’nın vereceği mesajlar küresel risk iştahının şekillenmesini sağlayabileceği için piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

TL: Geride bıraktığımız haftada 18,90’ın üzerini sıklıkla test eden USD/TL kuru yeni haftaya sürpriz olmayan bir şekilde bu noktanın üzerinde başladı. Genel hatlarıyla bakıldığında hafif yukarı yönlü bir eğilim sergilemeye devam eden kurun içerideki siyasi gelişmelerden anlamlı şekilde etkilenmediğini görüyoruz. Öte yandan Suudi Arabistan’ın, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu aracılığıyla TCMB ile 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması yaptığı açıklandı. Söz konusu anlaşma tek başına TL’nin değer kazanmasını sağlayabilecek güçlü bir zemin yaratmayabilecekse de TCMB’nin elini güçlendirmesi nedeniyle TL’nin kırılganlığının azalmasına katkıda bulunabilir. Dün 9 ay vadeli bono ve 10 yıl vadeli tahvilin yeniden ihraçlarını düzenleyen Hazine ise bugün 5 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvilin ilk ihracını gerçekleştirecek. Aynı zamanda 10 yıl vadeli kira sertifikasının doğrudan satışı da bugün yapılacak.

Borsa İstanbul: Altılı masadaki görüş ayrılıklarının ortadan kalkması ile siyasetin piyasalar üzerinde yarattığı baskının azalması hisse senetlerinin tepki alımları ile güç kazanmasını sağladı. Özellikle bankacılık endeksinin %8’in üzerinde değer kazanması Borsa İstanbul için itici bir güç olarak çalıştı. Ancak yaklaşan seçim nedeniyle siyasi hareketliliğin önümüzdeki 2,5 ay boyunca yüksek seyredebileceğini düşünürsek volatilitenin de yüksek kalabileceğini unutmamak gerekir. Teknik açıdan bakıldığında ise endeksin bültenlerimizde sık sık önemine dikkat çektiğimiz 5320 puanı aşmış olmasının son derece pozitif bir zemin yarattığını düşünüyoruz. Bu seviyenin üzerinde kalınması yılın başından bu yana devam eden aşağı yönlü trendin kırılması anlamına gelecektir. Bu noktanın üzerinde kalındıkça 5500-5550 bölgesini sonraki hedef/direnç olarak takip edeceğiz.

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 6096 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 6054, 6005, 5962 ve 5914 destek olarak izlenebilir. 6139, 6188, 6231 ve 6279 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 19.0490 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 19.0300, 18.9920, 18.9540 ve 18.8775 destek olarak izlenebilir. 19.0680, 19.1060, 19.1440 ve 19.2205 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ünlü & CO

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler