Sosyal Medya

Borsa

ANALİZ: ‘Destek Arayışı Sürüyor…’

Bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin satın almalar ve devlet desteği ile önemli oranda hafiflemesi küresel piyasaların haftanın ilk işlem gününe ılımlı bir zeminde başlamasını sağladı...

ANALİZ: ‘Destek Arayışı Sürüyor…’

Bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin satın almalar ve devlet desteği ile önemli oranda hafiflemesi küresel piyasaların haftanın ilk işlem gününe ılımlı bir zeminde başlamasını sağladı. Ayrıca ABD’de iflaslar sonrasında küçük ölçekli bankalardan büyük ölçekli bankalara doğru artan para akışının hafiflemesinin de güven ortamının artmaya başladığında yönelik sinyaller verdiğini söyleyebiliriz. Ancak henüz kuvvetli bir momentum kazanımından söz etmek güç. Dolayısıyla hafta boyunca varlık fiyatlarının ne derece destek bulabileceğini takip edeceğiz.

Makroekonomik veri tarafında ise bugün ABD verileri ön planda olacak. Bu kapsamda tüketici güveni ve Richmond Fed imalat endeksini takip edeceğiz. Önceki ay 102,9 olan tüketici güveninde 101 seviyesine doğru bir geri çekilme öngörülüyor. Mart ayına ait imalat endekslerinde ise genel olarak yatay bir trend görmüştük. Bu noktada Richmond endeksinin ne derece farklı bir tablo ortaya koyabileceğini izleyeceğiz.

TL: TL’de son dönemde değer kayıplarının biraz daha beliğin hale gelmesiyle USD/TL’de Mart ayı başından bu yana yükselişin %1’i aştığını görüyoruz. Aylık bazda bakıldığında bu artış Eylül 2022’den bu yana karşılaştığımız en yüksek artış olduğu için oldukça dikkat çekici. Aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi kurda 3 ve 1 aylık volatilite arasındaki makas ise oldukça belirgin şekilde açılmış durumda.

Borsa İstanbul: Gün boyu önemli bir değişim göstermeyen BIST-100 endeksi ağırlıklı olarak 5000-5075 bandında işlem gördü. Ancak özellikle kapanışa doğru satış baskısının biraz daha belirgin hale gelmesi ile endeks günü teknik açıdan önemine sıklıkla vurgu yaptığımız 5000 puanın altında noktaladı. Bu seviyenin altında kalınması durumunda aşağıda 4900 puanı bir sonraki destek olarak izleyeceğiz. 5000 puanın yeniden aşılması durumunda ise 5060 ve 5180 dirençlerinin aşılıp aşılamayacağı önem kazanacaktır.  Öte yandan son günlerde sergilenen durgun görünüme paralel olarak hacimlerin de azalma eğilimi göstermesi dikkat çekiyor. Kısa vadede daha iyimser bir tablo oluşması için bu görünümün de değişmesi gerektiğine inanıyoruz.

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 5490.5 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 5453, 5409, 5370 ve 5326 destek olarak izlenebilir. 5529, 5573, 5612 ve 5656 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 19.1610 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 19.1420, 19.1035, 19.0650 ve 18.9885 destek olarak izlenebilir. 19.1800, 19.2185, 19.2570 ve 19.3335 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ünlü & CO

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler