Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ECB Başkanı: Daha fazla faiz artırımı olası

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Mart ayındaki toplantıdan sonra da faiz artırımları yapılmasının olası olduğunu, faiz artırımlarının gelecek verilere…

ECB Başkanı: Daha fazla faiz artırımı olası

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Mart ayındaki toplantıdan sonra da faiz artırımları yapılmasının olası olduğunu, faiz artırımlarının gelecek verilere bağlı olacağını söyledi.

İspanyol televizyonu Antena 3’de yayınlanan bir programa katılan Lagarde, “Enflasyonun hala çok yüksek olduğu ortamda bu ay 50 baz puan faiz artırımı yapılması masada. Enflasyonu aşağı getirmek için elimizdeki tüm araçları kullanmalıyız. Enflasyonu yüzde 2 hedefimize getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Enflasyonu aşağı getirmek için faizlerin daha yukarı çıkarılması gerektiğini belirten Lagarde, “Ancak tepe noktasının nerede olacağını henüz bilmiyoruz. Faizler bir süre için daha yüksek seviyelerde kalmalı” dedi. Faizlerin 2-3 yıl önce oldukları seviyelere dönmeyeceklerini de belirtti.

Lagarde ayrıca, yaptıkları faiz artırımlarının finansal piyasalara yansımasını istediklerini, bankaların faiz artışlarını mevduatlarına yansıtmaları gerektiğini de vurguladı.

Konuşmasında geçtiğimiz 3 ayda gerileyen enflasyonun Şubat ayında bir miktar yükseldiğini belirten Lagarde, “Fiyat düşüşü istikrarılı değil. Fiyatların aşağı gideceğinden eminiz ancak enflasyon hala çok yüksek. Enflasyonu aşağgı getirmek biraz zaman alacak” dedi.

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler