Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ECB baş ekonomisti: ECB enflasyon savaşını kazanmaya başladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) baş ekonomisti Philip Lane, Euro Bölgesi enflasyon baskılarının hafiflemeye başladığını, ancak faiz artırımlarının fiyatlarda büyümenin yüzde…

ECB baş ekonomisti: ECB enflasyon savaşını kazanmaya başladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) baş ekonomisti Philip Lane, Euro Bölgesi enflasyon baskılarının hafiflemeye başladığını, ancak faiz artırımlarının fiyatlarda büyümenin yüzde 2’ye doğru geri çekilmekte olduğuna güvenene kadar sona ermemesi gerektiğini söyledi.

Yükseks faiz oranlarının hizmet ve diğer çekirdek mal fiyatları üzerinde baskı yaratmaya başladığını belirten Lane, “Para politikasının etkisini göstermeye başladığına yönelik ciddi kanıt var. Enflasyon baskıları enerji, gıda ve mal kategorilerinde bir miktar aşağı geldi” diye konuştu.

ECB’nin faiz artırımlarını sona erdirilmesi için 3 kriter ortaya koyan Lane, Banka’nın 3 yıllık tahmin dönemi için daha düşük enflasyon projeksiyonları görmeye, çekirdek enflasyonun düşürülmesinde ilerleme sağlamaya ve parala politikasının çalıştığı sonucuna varmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler