Sosyal Medya

Ekonomi

Doğan Holding CEO’su: Mevcut politikalarla 1 yıl bile devam edilemez

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, döviz kuru politikasını eleştirerek, “Mevcut politikalarla bir yıl devam etmek imkansız. En bü­yük tehlike bu bence” dedi. Göğüş,…

Doğan Holding CEO’su: Mevcut politikalarla 1 yıl bile devam edilemez

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, döviz kuru politikasını eleştirerek, “Mevcut politikalarla bir yıl devam etmek imkansız. En bü­yük tehlike bu bence” dedi.

Göğüş, Dünya gazetesinden Nurdoğan Arslan Ergün‘e değerlendirmelerde bulundu. Gö­ğüş, “Türkiye pahalı bir ülke olmasına rağmen hâlâ cazip. Doğru politika iz­lenirse Türkiye’ye yatırım gelecektir. Şu anda da nabız yoklamalar yapılıyor, ne olup bittiği izleniyor” diye konuştu.

“Portföy yatırımlarında hızlı giriş bekliyorum”

Seçim­lerden sonra verilecek ilk mesajların kritik önem taşıdığına dikkati çeken Göğüş, “Stratejik yatırımlar hemen o gün gelmiyor ama portföy yatırımlarında hızlı giriş bekliyorum. Yani holding­ler ve bankalar yatırımda ilk hedef ola­cak. Bu, seçimden sonra verilecek ilk mesajlara da bağlı, kapalı olan swap­lar açılacak mı? Bunlar yatırım için belirleyici olacak” değerlendirmesini yaptı.

Göğüş, 2023’ün ilk 4 ayının doların baskılan­dığı, TL enflasyonunun yüksek olduğu bir dönem olarak zor geçtiğini, enflasyon, faiz gibi göstergelerin kârlılığı doğrudan olum­suz etkilediğini kaydetti. Göğüş, “Böyle bir 12 ay daha giderse çok zorlanırız” dedi.

“Dolar 22 TL seviyesine gelmeli”

Piyasanın iş yapabilmesi için do­ların en az 22 seviyesinde olması gerek­tiğini kaydeden Göğüş, “Çünkü enflas­yon devalüasyon farkı şu anda yüzde 15- 20 arasında. Oysa en az 2-3 puan farkla makul bir bantta hareket etmesi lazım. Şu anda bant iyice açıldı” ifadelerini kullandı.

“Bir yıl devam etmek imkansız”

Dövizin sabit kalmasıyla ithalatın arttığını, bunun da cari açığı büyüttü­ğünü ifade eden Göğüş, “Böyle devam etmesi üreti­min düşmesine, dolayısıyla işten çıkar­malara neden olur. Mevcut politikalarla bir yıl devam etmek imkansız. En bü­yük tehlike bu bence” diye konuştu.

Göğüş, dövizdeki artışın da kontrollü olması gerektiğini vurgulayarak tersi durumun enflasyonu tetiklediğini belirtti.

Dünya ekonomi­sine bakıldığında uzun vadeli finans­man sıkıntısı yaşandığını dile getiren Göğüş, “Fonlama, hem maliyet hem de bulabilmek anlamın­da gerçekten sıkıntılı. Dünyada da ucuz para bitti. Yatırımlar da ister istemez etkileniyor” dedi.

Özellikle son dönemde Amerika’da yaşanan banka iflaslarına atıfta bulunan Göğüş, “Bir takım öngörülemeyen sürprizler çıkabiliyor. Pıt­rak gibi çıkabiliyor. O yüzden 2023 de 2024 de böyle geçer gibi. 2025’ten itiba­ren itibaren tekrar hızlanma olacaktır. Amerika, Avrupa üzerinden daha hızlı toparlayabilir” yorumunu yaptı. Dışarı­da bunlar yaşanırken Türkiye’nin genç ve dinamik yapısının bir avantaj oldu­ğunu vurgulayan Göğüş, “Türkiye’de faiz-kur dengesini sağladığınız zaman daha iyimser yaklaşabiliriz” diye konuştu.

t24.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler