Sosyal Medya

Genel

Credit Karma: Z kuşağı kredi kartı borcunda birinci sırada

Dünya genelindeki ekonomik kriz ve hayat pahalılığı insanları borçlanmaya itti. Amerikan kişisel finans şirketi Credit Karma, borçlanma üzerine yayınladığı raporda…

Credit Karma: Z kuşağı kredi kartı borcunda birinci sırada

Dünya genelindeki ekonomik kriz ve hayat pahalılığı insanları borçlanmaya itti. Amerikan kişisel finans şirketi Credit Karma, borçlanma üzerine yayınladığı raporda Z kuşağı bireylerinin en hızlı borçlanan kuşak olduğunu açıkladı. Rapora göre Z kuşağının borcu bir önceki aya göre %3.1 arttı.

Küresel enflasyonun kalıcı hale gelmesi Z kuşağı yetişkinlerini zorlar hale geldi. Bloomberg’ün haberine göre Z kuşağı bireyleri finansal gelişimlerinin en kritik dönemlerinden birinde borç sarmalına giriyor.

Credit Karma’nın son raporu ABD’deki Z kuşağı bireylerinin ortalama borç balonlarının geçen yılın son çeyreğinde, bir önceki üç aya kıyasla %3,1 arttığını ortaya koydu. Araştırmaya göre Z kuşağı bireylerinin ortalama borç miktarı 16.283 dolar. Haberde %3,1’lik oranın herhangi bir nesil için en büyük artış olduğu belirtiliyor. Ancak Z kuşağının ortalama borç miktarı ise kendisinden önceki diğer nesillere göre daha düşük seviyede.

Araştırmaya göre Z kuşağı, 30 günden fazla gecikmiş herhangi bir kredi kartı, mortgage, öğrenci kredisi, sağlık kredisi, otomobil kiralama veya otomobil kredisi hesaplarını içeren vadesi geçmiş borçlarda artış gören tek nesil.

Balonlaşan borç dengesi, apartman dairesi kiralamaktan mortgage ödemelerine kadar her alanda uzun vadeli etkileri olan kredi puanlarını da olumsuz yönde etkileyebilir. Z kuşağı tüketicileri halihazırda düşük bir kredi puanı ortalamasına sahip. Kredi geçmişleriyle ilgili herhangi bir olumsuz raporun bu nesildeki bireylere olan etkisinin daha büyük olması bekleniyor.

 

 

patronlardunyasi.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler