Sosyal Medya

Ekonomi

Bankada 1 milyon TL’si olan bir kişi ne kadar kazanıyor?

Merkez Bankası'nın faiz kararı, bankalardaki mevduat ve kredi faizlerini artırdı. Bankada 1 milyon TL’si olan bir kişi ne kadar kazanıyor? İşte oranlar...

Bankada 1 milyon TL’si olan bir kişi ne kadar kazanıyor?

Merkez Bankası’nın faiz kararı, bankalardaki mevduat ve kredi faizlerini artırdı. Bankada 1 milyon TL’si olan bir kişi ne kadar kazanıyor? İşte oranlar…

 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 500 baz puan yükselterek yüzde 40’a çıkardı. Bu kararın ardından bankalardaki mevduat ve kredi faizleri güncellendi.

 

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, Milliyet gazetesine verdiği röportajda, bankada 1 milyon TL bulunduran bir kişinin 32 gün içinde 50 bin TL kazanabileceğini belirtti. Bayram, faiz artışı öncesi aylık kazancın 45 bin TL civarında olduğunu ifade etti ve mevcut durumun yatırım ortamını daralttığını vurguladı. Bu durumun, insanları ev veya araba almak yerine paralarını mevduatta tutmaya yönlendirdiğini söyledi.

 

Bayram, Merkez Bankası’nın parasal sıkılaşmanın sona erdiğini belirttiği ancak faiz artırımı yapmayacağına dair net bir ifade kullanmadığını dile getirdi. Ayrıca, üye iş yerlerinin pos cihazlarının faiz oranlarının sabit tutulacağını, kredi kartı gecikme faizleri ve nakit çekim avanslarında faizin değişmeyeceğini belirtti.

 

Ekonomistlerin genel beklentisi yıl sonunda faiz oranlarının yüzde 45 seviyelerinde olacağı yönündeydi. Ancak Bayram, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yurt dışı temaslarının, yabancı yatırımcıların faizlerin yükselmesini ve Türk Lirası’na olan güvenin artmasını beklediklerini söyledi.

 

Bayram, seçim öncesi yatırımcılara güven vermek amacıyla hızlı bir faiz artışı yapıldığını ve bu nedenle yakın bir zamanda 250 baz puanlık bir artış beklentisi içinde olduğunu ifade etti. Bununla birlikte, beklenmedik bir şekilde 500 baz puanlık bir artışın da gerçekleşebileceğini dile getirdi.

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler