Sosyal Medya

Gündem

Bankacılık krizi geride kalırken, yeni güne Alibaba iyimserliği ile başlıyor

Küresel mali piyasalar, günlerdir hâkim olan bankacılık krizinin etkisinden yavaş da olsa çıkmaya başlarken, bugün manşetleri Asya devi Alibaba süslüyor.…

Bankacılık krizi geride kalırken, yeni güne Alibaba iyimserliği ile başlıyor

Küresel mali piyasalar, günlerdir hâkim olan bankacılık krizinin etkisinden yavaş da olsa çıkmaya başlarken, bugün manşetleri Asya devi Alibaba süslüyor. Alibaba’nın yenilenmesi, Çin’deki büyük tekel işletmelerin tasfiye edilmesi anlamını da taşıdığını düşünüyoruz. Alibaba kurucusu Jack Ma, yaptığı açıklamada, teknoloji holdinginin 24 yıllık tarihindeki en büyük yeniden yapılanmasına ile altı birime ayrılacağını söyledi.

Grubun Hong Kong’da işlem gören hisseleri %16 ; ABD’de işlem gören hisseleri ise %14 artı artış kaydetti. Alibaba hisselerinde yükseliş, e-ticaret rakibi JD ve oyun devi Tencent Holdings hisselerinin de sırası ile %7 ve %5 yükselmesine neden oldu. Bu minvalde, Asya’nın flaş ismi Hong Kong borsası Hang Seng %2 yükselişle başı çekerken, Hang Seng Teknoloji Endeksi %3,2 yükseliş kaydetti.

ABD cephesinde ise, SVB ve Signature Bank’ın ‘başarısızlıkları’, akabinde İsviçre devi Credit Suisse’i kurtarmak için yapılan bir anlaşma ve bu hafta SVB’nin varlıklarının First Citizens Bank’a satılması yatırımcılar nezdinde yarattığı güven kaybını tam olarak önleyemezken, ABD’de otoriteler, bundan sonrasını konuşmaya başladı. Bu bağlamda, FED’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr ABD’li iki bankanın iflasına dair Kongre’de düzenlenen ilk oturumda, 100 milyar dolardan fazla varlığa sahip şirketler için sermaye ve likidite standartlarını güçlendirmesi gerekeceği söyledi. Bu açıklamayı, bankaların geniş çaplı bir stres testine tabi tutulacağı yönünde okuyoruz. Elbette, bu adım bankacılık cephesinde risklerin azatılması, sermaye rasyolarının güçlendirilmesi için kredi vanasının da kısılması anlamını taşıyabilir. Daha basit bir ifade ile finansal sıkılaşmaya yol açabilir.

Bankacılık krizinin finansal sıkılaşmaya neden olacağı ve büyümeyi sekteye uğratacağı beklentisi ile 70 dolar seviyesine kadar gerileyen Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı, havanın yumuşaması ve Kuzey Irak petrol arzının duraksaması ile bu sabah 78 dolara seviyesine kadar yükseldi. Teknik anlamda, aylar öncesinde düşüşe dikkat çekerek görevimizi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Geçen haftalarda güvenli liman ihtiyacı ile 2bin doları test eden ons altın ve 28bin dolar teknik seviyesini sınayan Bitcoin, rüzgârın gücünü kaybetmesi ve güvenli liman ihtiyacının azalması ile sırası ile 1,970 ve 27,500 dolar seviyesine geriledi. Hava sertleşmeden, güvenli liman ihtiyacının da artmayacağını düşünüyoruz.

Küresel mali piyasalarda bankacılık endişelerinin azalması görüleceği üzere piyasa fiyatlarına da yansırken, sıra krizin makro ekonomik değişkenler ve merkez bankalarının davranışı üzerinde nasıl bir etki yaratacağını konuşmaya geldi. Altın ve petrolün hareketi önemli olsa da, piyasalar faiz artırımlarında sona gelindiğine ilişkin kuvvetli bir ruh hâline bürünürken, merkez bankalarının fiyat istikrarı vurgusu da zihinleri meşgul ediyor. Daha basit bir anlatımla, piyasalar faiz indirimlerinin başlaması gerektiğini düşünürken mesela tahminciler FED’in bir sonraki toplantısında 25 baz puan faiz artırmama ihtimaline bu sabah %55 şans verirken, politika yapıcıların henüz o noktaya gelmediklerini düşünüyoruz. Bu minvalde, Cuma günü ABD’de açıklanacak ve FED’in favori enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim ve harcama (PCE enflasyonu) önemle takip edilecektir.

Türkiye cephesinde ise finansal göstergelerde yavaş da olsa bozulma devam ediyor. Kamunun desteğine rağmen, USDTRY kuru bebek adımları ile yükselişini sürdürerek 19,12 seviyesine gelirken, BİST100 ana endeksi ve bankacılık endeksi günü %3,6 kayıpla tamamladı. Hisse senetlerinde var olan son dönemdeki baskı ile endeks son 1,5 ayın en düşük seviyesine gerilerken, faiz cephesinde son günlerde var olan yükseliş baskısının hafiflediğini gördük. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün %12 seviyesinin eteklerine kadar geriledi (geçen hafta %14 seviyesini test ederek son 4 ayın zirvesine yükselmişti).

Yukarıda da değindiğim üzere, Asya borsaları Alibaba haberi ile bu sabahı iyimser bir şekilde kucaklarken, dolar bankacılık sektörüne dair endişelerin hafifleyerek risk iştahının artması ile defansif tarafta kaldı. EUR 1,0840 seviyesine yükselerek risk iştahının toparlandığını gösterirken, ABD borsalarının vadeli işlemleri de %0,5 oranında artıda işlem gördüğünü not ederek bültenimizi bugün de tamamlayalım.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler