Sosyal Medya

İktisat Teori

Area anketi: Seçim ilk turda bitmeye çok yakın

Area Araştırma Şirketi’nin son seçim anketi verilerine göre, Cumhurbaşkanı Seçimi ilk turda bitmeye çok yakın. Mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 46,1…

Area anketi: Seçim ilk turda bitmeye çok yakın

Area Araştırma Şirketi’nin son seçim anketi verilerine göre, Cumhurbaşkanı Seçimi ilk turda bitmeye çok yakın. Mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 46,1 oy oranına sahip olduğu ankette Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu ilk turda yüzde 49,1 oy alıyor. Seçimlerin ikinci tura kalması halinde ise Kılıçdaroğlu yüzde 52 oranında oy alarak seçimi kazanıyor.

 

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala araştırma şirketleri son seçim anketlerini kamuoyuna açıklıyor.

 

Son olarak Area Araştırma Şirketi, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için son araştırmasını yayınladı.

 

81 ilin tamamında kır-kent ayrımı gözetilerek 183 ilçede 18 yaş ve üzeri toplam 3000 kişi ile CATI (bilgisayar destekli telefonla görüşme) yöntemiyle yapılan kamuoyu araştırmasına göre, Cumhurbaşkanı Seçimi ilk turda bitmeye çok yakın.

Araştırma sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Seçimi’nde ilk turda, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 49,1, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 46,1, Sinan Oğan yüzde 3,5, Muharrem İnce ise yüzde 1,3 oy alıyor.

Bu sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tura kalıyor ancak seçimler ilk turda bitmeye de çok yakın.

KILIÇDAROĞLU İKİNCİ TURDA YÜZDE 52 OY ALIYOR

 

Araştırma sonuçlarına göre ikinci turda ise Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 52 oranında alarak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ni kazanıyor.

İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan yüzde 48’de kalıyor.

 

KILIÇDAROĞLU OYLARINI SON BİR BUÇUK AYDA 8 PUAN ARTIRDI

 

8-9 Mayıs tarihlerinde yapılan son kamuoyu araştırması ile birlikte, yapılan son dört kamuoyu araştırması verilerinin de paylaşıldığı araştırmada, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 17/21 Mart tarihlerinde yapılan ankette oy oranının yüzde 41,7’de olduğu görülüyor.

 

Buna göre Kılıçdaroğlu’nun oyları 17/21 Mart’ta yüzde 41,7 – 1/5 Nisan’da yüzde 42,6 – 12/20 Nisan’da yüzde 46,8 – 24/27 Nisan’da yüzde 47,5 olarak ölçülürken yapılan son araştırmada yüzde 49,1’e çıkarak yüzde 50 sınırına yaklaşması ile dikkat çekiyor.

 

CUMHUR İTTİFAKI ÇOĞUNLUĞU KAYBEDEBİLİR

 

Parlamento seçimi için yapılan araştırmada ise Cumhur İttifakı’nın yüzde 46,5, Millet İttifakı’nın yüzde 38,6, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın ise yüzde 12,3 oy aldığı görülüyor.

 

Araştırmaya göre, parlamento seçim sonuçları şu şekilde:

 

CUMHUR İTTİFAKI

 

AKP: Yüzde 36,8

MHP: Yüzde 8,3

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1,2

Büyük Birlik Partisi: Yüzde 0,2

 

MİLLET İTTİFAKI

 

CHP: Yüzde 30,0

İYİ Parti: Yüzde 8,6

 

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI

 

Yeşil Sol Parti: Yüzde 10,3

Türkiye İşçi Partisi: Yüzde 2,0

 

DİĞER PARTİLER

 

Memleket Partisi: Yüzde 1,1

Zafer Partisi: Yüzde 1,2

Diğer: Yüzde 0,2

 

Kaynak:  BirGün Gazetesi

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler