Sosyal Medya

Gündem

Son Cumhurbaşkanlığı seçim anketleri: Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın oy oranları ne kadar?

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala, 12 araştırma şirketi anket sonuçlarını yayınladı. Verilere göre, Erdoğan bütün anketlerde Kılıçdaroğlu’nun…

Son Cumhurbaşkanlığı seçim anketleri: Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın oy oranları ne kadar?

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala, 12 araştırma şirketi anket sonuçlarını yayınladı. Verilere göre, Erdoğan bütün anketlerde Kılıçdaroğlu’nun gerisinde kalarak son 21 yılda bir ilki yaşıyor.

Anket firmaları 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin son kamuoyu araştırmalarını yayınlamaya devam ediyor.

Gezici’nin 1-2 Nisan’da yaptığı ankete göre Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 53,4 oy alırken Recep Tayyip Erdoğan yüzde 43,2’de kalıyor. Muharrem İnce yüzde 2,1; Sinan Oğan ise yüzde 1,3 oy alıyor. Seçimin ikinci tura kalması halinde ise Kılıçdaroğlu yüzde 55,2 oy alırken Erdoğan yüzde 44,8’de kalıyor.

 

Metropoll’ün Nisan ayındaki anketine göre ise Kılıçdaroğlu yüzde 42,6; Erdoğan yüzde 41,1 oy alıyor. Bu ankette İnce’nin oyu yüzde 5; Oğan’ın oyu ise yüzde 2,2. Ancak bu ankette kararsızlar dağıtılmadan önceki sonuçları yansıtıyor.

 

ANKET SONUÇLARI

Euronews Türkçe’nin derlediği verilere göre 12 araştırma şirketinin son anket verilerine göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde tablo şöyle:

 

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Habertürk yayınında yaptığı açıklamada son yaptıkları araştırmanın sonucunu paylaştı. Buna göre Kılıçdaroğlu yüzde 47; Erdoğan ise yüzde 42 oy alıyor. Arasında Muharrem İnce’nin de olduğu “diğerleri”nin oyu yüzde 3. Kararsız seçmenin oranı ise yüzde 8. Kulat kararsızların büyük oranda HDP seçmeni olduğunu bildirdi.

 

ParaAnaliz yayın politikası  gereği tüm künyeli anketleri kaynak belirterek ve yorum eklemeden yayınlar. Bu anket haberi SÖZCÜ haber sitesinden intihal edilmiştir.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler