Sosyal Medya

Gündem

Reuters seçim anketlerini derledi: Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun 10 puan gerisinde

Reuters ajansı, yaklaşan seçimler öncesindeki son anketleri dünyaya duyurarak, muhalefetin Erdoğan’ın en az 10 puan önünde göründüğünü yazdı. Ajans, seçimlerin…

Reuters seçim anketlerini derledi: Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun 10 puan gerisinde

Reuters ajansı, yaklaşan seçimler öncesindeki son anketleri dünyaya duyurarak, muhalefetin Erdoğan’ın en az 10 puan önünde göründüğünü yazdı. Ajans, seçimlerin Türkiye açısından kritik olduğu yorumu yaptı.

Reuters ajansı, Türkiye’de seçimler öncesinde yayınlanan anketleri derlediği haberinde Millet İttifakı’nın ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en az 10 puan önünde olduğunu vurguladı. “Mayıs seçimleri öncesinde anketler Erdoğan’ın muhalefet karşısında 10 puandan daha fazla geride olduğunu gösteriyor” başlıklı haberde, seçimlerin birçokları tarafından “Türkiye tarihinin en önemli sonuçlarını yaratacak oylama” olarak görüldüğü belirtildi.

Ajans, “Erdoğan, yaşam pahalılığı krizi nedeniyle popülaritesinin azalması sonrası 20 yıllık iktidarının en büyük meydan okumasıyla karşı karşıya. Geçen ay meydana gelen depremlerin kurbanları da, eski kalelerinde AKP’ye sadakatlerini gözden geçiriyor” ifadelerini kullandı. Makalede, “Seçimler sadece Türkiye’yi kimin yönettiğini değil, ekonomisinin hangi yöne gideceğini ve Ukrayna ile Ortadoğu’daki ihtilafların yatıştırılması açısından hangi rolü oynayacağını da belirleyecek” denildi.

Millet İttifakı’nın Cumhur İttifakı’nın en az 6 puan önünde, HDP’nin de rahatça yüzde 10’un üzerinde göründüğünü belirten Reuters, son günlerde yayımlanan bazı anketleri de derledi. Ajansın dünya çapındaki abonelerine duyurduğu anketler arasında şunlar yer aldı:

* Aksoy Araştırma’nın Kılıçdaroğlu’na yüzde 55.6, Erdoğan’a yüzde 44.4 oranında oy öngördüğü anket. 8 Mart tarihli bu araştırmada, Millet İttifakı’nın yüzde 44.1, HDP’nin yüzde 10.3, AKP ile MHP’nin ise toplamda yüzde 38.2 oranında oy alacağı öngörülüyordu.

* Alf Araştırma’nın 6-7 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği ve Kılıçdaroğlu’nun oy oranının yüzde 55.1, Erdoğan’ınkinin ise yüzde 44.9 olarak görüldüğü anket. Bu ankette, CHP’nin oy oranı yüzde 31.8, AKP’ninki ise yüzde 31 olarak açıklanmıştı. Alf Araştırma, Millet İttifakı’nın yüzde 43.5, HDP’nin yüzde 11.3, AKP ile MHP’nin ise toplamda yüzde 37.5 oranında oy alacağını öngörmüştü.

* Reuters, Piar Araştıma’nın Kılıçdaroğlu’nun oy oranını yüzde 57.1, Erdoğan’ın oranını ise yüzde 42.9 olarak hesaplayan anketini de paylaştı. Bu araştırmaya göre, CHP’nin oy oranı yüzde 32.1, AKP’nin yüzde 30.8, HDP’nin yüzde 11.6 olarak ölçüldü. Araştırma, AKP ile MHP’nin oy oranını yüzde 37.8, ana muhalefet blokunu ise yüzde 46.4 olarak hesapladı.

* Haberde, ORC Araştırma’nın, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının resmen açıklanmasından önce, 4-6 Mart tarihlerinde yapılan anketine de yer verildi. Bu anket, Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranını yüzde 56.8, Erdoğan’ı ise yüzde 43.2 oranında gösteriyordu.

‘ERDOĞAN SEÇMENLE BAĞ KURMA BECERİSİNİ KAYBETTİ’

Siyasi risk danışmanlığı hizmeti veren Teneo’nun eş başkanı ve araştırma direktörü Dr. Wolf Piccoli ise Reuters ajansına demecinde, Millet İttifakı’nın seçim öncesinde bu ivmeyi korumak için birleşik bir cephe sergilemesi ve seçmenlere bir plan sunması gerektiğini söyledi. Piccoli, “Türkiye’de yanlış giden her şeyden basitçe Erdoğan’ı sorumlu tutmak yeterli olmayacaktır. Geçmiş seçimler bize gösterdi ki, Erdoğan çok başarılı seçim kampanyaları yapıyor. Fakat son açıklamaları, halkla temasını ve seçmenle bağlantı kurma becerisini kaybettiğini gösteriyor” dedi.

Washington merkezli Ortadoğu’da Demokrasi Projesi isimli düşünce kuruluşunun Türkiye programı direktörü Merve Tahiroğlu ise muhalefet ittifakının “çeşitlilik içerdiğini” söyledi. İttifakın önde gelen isimlerinin her birinin Türkiye toplumunun farklı bir kesimine hitap edebileceğini belirten Tahiroğlu, “Şu an, Türkiye’deki seçimleri muhalefetin kazanması konusunda son 20 yılda hiç olmadığımız konuda iyimser olmak için sebeplerimiz var” yorumunu yaptı.

Artı Gerçek

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler