Sosyal Medya

Gündem

HDP’nin B Planı kesinleşti: Seçimlere Yeşil Sol Parti ile girilecek

HDP’nin olası kapatılma durumuna karşı B planı kesinleşti; seçimlere Yeşil Sol Parti’den girilecek. Karar yarınki MYK’da resmiyet kazanacak. Partinin görünürlüğünü…

HDP’nin B Planı kesinleşti: Seçimlere Yeşil Sol Parti ile girilecek

HDP’nin olası kapatılma durumuna karşı B planı kesinleşti; seçimlere Yeşil Sol Parti’den girilecek. Karar yarınki MYK’da resmiyet kazanacak. Partinin görünürlüğünü arttırmak için Newroz kutlamalarında Yeşil Sol Parti’nin amblemi kullanılacak.

Seçimlere sayılı günler kala partilerinde seçim stratejileri netleşmeye başlıyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun seçime katılma yeterliliği olan partileri ilan etmesinin ardından partiler en fazla vekil çıkarak stratejileri belirlemek için yoğun mesai harcıyor. Diğer partilerden farklı olarak meclisin üçüncü büyük partisi Halkların Demokratik Partisi (HDP) için kapatılma ihtimali nedeniyle alternatif bir strateji b planı üzerinde çalışmaları sürüyor. Uzun süredir gündemde olan HDP’nin seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında katılma alternatifi netleşti.

YEŞİL SOL PARTİ SEÇİM YETERLİLİĞİNİ SAĞLADI

HDP’nin kapatılma davasına karşı Yeşiller Sol Parti’den seçime girmesi uzun süredir dillendiriliyordu. Ancak Yeşil Sol Parti’nin bir süredir seçimlere girme yeterliliği soru işaretlerine neden oluyordu. Parti uzun süredir seçime girecek şartları sağlamasına karşın YSK’dan bu konuda net bir yanıt alamıyordu. YSK’nın 11 Mart’ta seçime girecek partileri açıklamasıyla beraber, HDP cephesinde bir rahatlama oldu, seçim yeterliliği olan 36 parti içinde Yeşiller Sol Parti de yer aldı.

NEWROZ KUTLAMALARINA YEŞİL SOL PARTİ’NİN ABLEMİNİ KULLANILACAK

HDP’nin bu stratejiyi uygulamasında olası bir kötü sürprize hazırlıklı olma gayreti etkili. Artı Gerçek’e konuşan partililer, 10 Nisan’da YSK’ya nihai listelerin verileceğini ve HDP ise sözlü savunmasını 11 Nisan’da yapacağını hatırlattı. Bu durumda HDP’nin kapatılmasının yanında vekil listelerine konulan isimlere siyasi yasak gelmesi durumunda bu listede ciddi sorun ve gedikler açılacak. Bunun önüne geçmek için HDP seçime kısa süre kala olası bir kapatma durumuna karşı risk almayacak. HDP bu süreci hızlandırarak, seçimden önce kapatılma durumunu da dikkate alarak, seçimlere Yeşil Sol Parti’den girecek. Bu kapsamda HDP, Yeşil Sol Parti’nin görünürlüğünü sağlamak için Newroz Kutlamala’rında Yeşil Sol Parti’nin amblem ve flamalarını kullanacak.

MYK’DA RESMİYUET KAZANACAK

HDP konuya ilişkin son nokta ise yarın gerçekleştirecek MYK toplantısında koyulacak. Artı Gerçek’e konuşan HDP’li yetkililer, kararın kesinleştiğini, yarınki MYK toplantısıyla da bunun resmiyet kazanacağını söyledi.

Artı Gerçek

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler