Sosyal Medya

Genel

Ete yeni zamlar yolda!

Maliyetteki ciddi artış ve üretim problemleri sebebiyle ette gelecek 6 ay yeni fiyat artışları bekleniyor. Üreticiler, maliyetteki artışın muhakkak kasaplara…

Ete yeni zamlar yolda!

Maliyetteki ciddi artış ve üretim problemleri sebebiyle ette gelecek 6 ay yeni fiyat artışları bekleniyor. Üreticiler, maliyetteki artışın muhakkak kasaplara da yansıyacağını vurgulayarak, “Üretici de sanayici de belirsizlikten ve eşitsizlikten bıktı artık” sözleriyle isyan etti.

Üreticinin, yüksek üretim maliyetleri sebebiyle büyük sorun yaşandığını sık sık dile getirdiği et piyasasında sıkıntı büyüyor. Son bir yılda arzda yaşanan azalma ve etiketlerde büyük artışlar gören et ve sütte yeni fiyat artışları, üretimde ise daha fazla düşüş gündemde.

Ulusal Süt Konseyi’nin 8.74 TL’lik maliyet hesabı ve 8.50 TL’lik tavsiye fiyatına karşılık üretici dernekleri, bir litre süt üretim maliyetini 12.90 TL olarak hesaplarken, piyasada satışların da 12 TL civarında yapıldığını açıkladı. Bu fiyatlarla süt üretimindeki düşüşlerin sınırlanabileceğine ancak ette gelecek 6 ayda fiyatlarda art arda yeni zamların gelebileceğine dikkat çekildi.

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler