Sosyal Medya

Gündem

Demirtaş Reuters’a konuştu: Ortak aday olasılığı halen masada, kapı kapalı değil

Reuters ajansının sorularını yanıtlayan Selahattin Demirtaş, Demirtaş, “Altılı Masanın tutumuna bağlı olarak ortak aday olasılığı halen masada” dedi. “Kapı kapalı…

Demirtaş Reuters’a konuştu: Ortak aday olasılığı halen masada, kapı kapalı değil

Reuters ajansının sorularını yanıtlayan Selahattin Demirtaş, Demirtaş, “Altılı Masanın tutumuna bağlı olarak ortak aday olasılığı halen masada” dedi. “Kapı kapalı değil” diyen Demirtaş, HDP’nin kapatılmayacağını düşündüğünü de açıkladı.

HDP’nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, yüksek mahkeme yargıçlarının “ağır siyasi müdahaleye” ortak olmayacağını ve HDP için kapatılma kararı almayacaklarını düşündüğünü ancak böyle bir karar çıkarsa da seçmenin ortada bırakılmayacağını söyledi.

2016 yılından bu yana cezaevinde olan Demirtaş, Reuters’ın sorularına yazılı olarak verdiği yanıtta seçimlerle ilgili beklentisi konusunda da, halkın büyük çoğunluğunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a olan güvenini, inancını yitirdiğini ve seçimi yeniden kazanmasının imkansız olduğunu belirtti.

Demirtaş’a göre HDP’nin kapatılma davasında amaç, HDP’yi zayıflatıp muhalefette boşluk yaratmak.

‘KAPATMA DAVASINDA TALİMATI ERDOĞAN VE BAHÇELİ VERDİ’

“HDP anayasaya aykırı tek bir faaliyet yürütmemişken hakkında Anayasa Mahkemesi’nde kapatma davası açılması açıkça Erdoğan-Bahçeli’nin talimatıyla oldu” diyen Demirtaş, davanın hukukun değil siyasetin ajandasıyla olduğunu söyledi.

‘HDP’NİN KAPATILMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

“Ancak tüm bu akıl dışı uygulamalara rağmen biz partimiz HDP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmayacağını düşünüyoruz. Yüksek mahkeme yargıçlarının böylesi ağır bir siyasi müdahaleye kolay kolay ortak olmayacağını düşünüyor, düşünmek istiyoruz” diyen Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

‘SEÇMEN SANDIKTA BİR SEÇENEĞİ MUTLAKA GÖRECEKTİR’

“Fakat hukuksuzca bir kararla partimiz kapatılır ve arkadaşlarımıza siyasi yasak getirilirse dışarıdaki parti yöneticilerimiz her türlü duruma göre önlemlerini almış durumdalar. HDP seçmeni sandıkta oy verebileceği bir seçeneği mutlaka görecektir.”

‘ERDOĞAN’IN GÜVENİ YENİDEN KAZANMASI İMKANSIZ’

Demirtaş’ın seçimle ilgili beklentisi ise Erdoğan’ın kaybedeceği yönünde.

“Sadece anketler değil sokağın canlı sesi de artık Erdoğan’ın iktidarının sonunu geldiğini gösteriyor” diyen Demirtaş sözlerini, “Yeni ekonomi paketleri açıklasa da, seçmen üzerinde baskı kursa da, hilelere başvurmayı denese de yenilgiden kurtulamayacak. Bu çok açık. Halkın büyük çoğunluğu artık Erdoğan’a olan güvenini, inancını yitirdi ve kendisinin bunu yeniden kazanması imkansız” diye sürdürdü.

‘ORTAK ADAY OLASILIĞI HALEN MASADA’

Muhalefet ne kadar birlikte hareket edebilirse kazanma şansının o kadar yüksek olacağını söyleyen Demirtaş HDP’nin kendi adayını gösterme adımı ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Muhalefetin birleşerek ortak adayla seçime gitmesi için partimiz HDP bugüne kadar hep çaba sarf eden taraf oldu. Bu çabalarından da vazgeçmiş değil. Eş genel başkanlarımız bunu defalarca ilan ettiler.”

‘HDP ADAY İÇİN HAZIRLIK YAPMAK ZORUNDA’

Ortak hareket olmaması ihtimaline karşı HDP’nin kendi adayıyla ilgili hazırlıklarını yapmak zorunda olduğunu söyleyen Demirtaş, “HDP, seçmenlerini sandıkta seçeneksiz bırakamaz. Partimiz HDP’nin çıkaracağı veya destekleyeceği aday, biz HDP’lilerin tüm gücümüzle arkasında duracağı aday olacaktır” dedi.

‘HDP’NİN MÜZAKARE ÇAĞRISI SON DERECE HAKLIDIR’

CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın HDP ile ortak ittifak kurmak zorunda olmadığını söyleyen Demirtaş, Zaten HDP’nin de bunu arzulamadığını birçok defa söylediğini belirterek, “Ama ortak cumhurbaşkanı adayı etrafında bir iş birliğine gidilecekse söz konusu adayın HDP ile açıkça görüşüp demokrasi ilkeleri hakkında şeffaf, güven verici bir müzakere yürütmesi gerekiyor. HDP, bunu beklediğini söylüyor ve bu konuda son derece haklıdır” ifadesini kullandı.

‘KAPI KAPALI DEĞİL’

Demirtaş, “Altılı Masanın tutumuna bağlı olarak ortak aday olasılığı halen masada. Partimizden yapılan açıklamalardan bunu net olarak anlıyoruz. Kapı kapalı değil” dedi.

‘MÜCADELEMİ SOSYAL VE SİVİL ALANDA SÜRDÜRECEĞİM’

Demirtaş kendisinin cezaevinden çıkması durumunda siyasete dönüp dönmeyeceği sorusunu ise, “Açıkçası seçimle gelinen hiçbir göreve talip olma gibi bir düşüncem yok. Mücadelemi sosyal ve sivil alanda sürdürme düşüncesi daha basıyor. Halkın içinde olmayı tercih edeceğim. Aktif siyasette değil aktif mücadelede olacağım. Tabii ki zaman neyi gösterir, hep beraber göreceğiz. Fakat ben aktif temsili siyaset sayfasını kendi açımdan uzun süre önce kapattım” diye yanıtladı.

SARUHAN OLUÇ: SEÇMENİMİZİ ALTERNATİFSİZ BIRAKMAYACAĞIZ

Hafta sonu HDP ve sol partilerin kurduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın İstanbul’da düzenlediği mitingde Reuters’ın sorusunu yanıtlayan ve “Çok umutluyuz aslında” diye konuşan HDP Grup Başvekili Saruhan Oluç “zor bir zaman” olduğunu söyledi:

“Bir taraftan HDP’ye yönelik kapatma davası sürüyor ve büyük ihtimalle seçim öncesinde bir karar verecekler. Hem kapatma konusunda hem siyasi yasaklar… 451 kişi için yasak isteniyor. Ama biz en kötü ihtimale göre hazırlıklarımızı yaptık. Ve seçmenlerimizi asla alternatifsiz bırakmayacağız.”

HDP İstanbul İl Başkanı Ferhat Encü de kapatma beklediğini belirterek, “(Ama HDP) bir şekilde kendisini ifade edecek bir siyasal zemin bulacaktır” dedi ve kapatmayla ilgili her türlü önlemin alındığını söyledi.

Reuters

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.