Sosyal Medya

Gündem

CHP’nin resmi iddiası:  Kaç sandıkta hile yapılmış olabilir?

Sabahtan bu yana sosyal medya, Selahattin Demirtaş ve TİP başta bir dizi muhalif kaynaktan gelen seçimlerde sistemik hile iddiası, CHP’den…

CHP’nin resmi iddiası:  Kaç sandıkta hile yapılmış olabilir?

Sabahtan bu yana sosyal medya, Selahattin Demirtaş ve TİP başta bir dizi muhalif kaynaktan gelen seçimlerde sistemik hile iddiası, CHP’den gelen açıklamalarla netlik kazandı. Muharrem Erkek CHP’nin  resmi bulgusunu şöyle açıkladı:

“Size tam rakamları vereceğim. Toplam 201 bin 807 sandık. 2 bin 269 sandıkta, cumhurbaşkanlığı için 2 bin 269 sandık tutanağında farklılık tespit ettik. Milletvekilliği için toplam 4 bin 825 sandıkta uyuşmazlık tespit ettik, CHP ve iYİ parti aleyhine.

Tekrarlıyoruz, ParaAnaliz olarak bu iddialara HENÜZ taraf değiliz.  Ancak, TBMM seçimlerinde nerdeyse toplam oyun %2.5’nu temsil eden sandıklarda hile veya hata suçlaması çok önemli. İlkin, seçimlerde bilinçli ve AKP-MHP lehine seçmen iradesinin gaspı şüphesini ortaya atar. İkincisi, bir çok milletvekilliği çok az oyla partilere geçtiği için,   %2.3 oranında POTANSİYEL hile veya hata, TBMM sandalye dağılımını BELİRGİN ölçüde değiştirebilir.

 

Şimdi habere geçelim:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, sandıklara ilişkin açıklamalarda bulunuyor. CHP’li Erkek’in açıklamaları şöyle:

 

“14 Mayıs’taki seçimde yurt içinde 192 bin 214 sandığımız vardı, yurt dışında 9 bin 503 sandığımız vardı, toplam 201 bin 807 sandığımız vardı. Bu sandıkların tamamına yakınında yani yüzde 99.9 oranında ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarını sistemimize girdik. O küçücük oranı da kontrollerini yapıyoruz, sistemimize gireceğiz.

 

“Bizim kendi sandık sonuç tutanağımız ile YSK’nın arasında bir uyuşmazlık var ise bizim sistemimizde kırmızı alarm veriyor. Bunu hem genel merkez hem il hem ilçe görüyor. Yani son derece sağlıklı bir alt yapımız ve sistemimiz var. Bu kırmızı alarm verildi.

 

“Size tam rakamları vereceğim. Toplam 201 bin 807 sandık. 2 bin 269 sandıkta, cumhurbaşkanlığı için 2 bin 269 sandık tutanağında farklılık tespit ettik. Milletvekilliği için toplam 4 bin 825 sandıkta uyuşmazlık tespit ettik, CHP ve iYİ parti aleyhine.

 

“Şu bilgiyi de vereyim biliyorsunuz ilçe seçim kurullarında birleştirme tutanakları düzeltilirken bazı maddi hatalar da ilçe seçim kurullarında düzeltiliyor. Birkaç örnek vereceğim, kırmızı yansı bunu biz de görüyoruz il ve ilçe başkanlıkları da görüyor. Örneğin, cumhurbaşkanlığı için Sultangazi nuri Pakdil anadolu lisesi 1374 nolu sandık. Kılıçdaroğlu 260 oy almış 76 yazılmış, erdoğan 72 almış sisteme 248 olarak girmiş. itirazlar yapılmış, YSK kararıyla itiraz haklı bulunmuş YSK sistemine de doğru olarak girmiş.

 

“Bir örnek daha Elazığ merkez ilçe 105 nolu sandık Kılıçdaroğlu’nun 95 oyu ama sistemde bu oy muharrem İnce’ye yazılmış. itiraz edilmiş ve düzeltilmiş. Malatya Battalgazi birinci ilçe seçim kurulu, iki sandıktan örnek vereyim çok var; 1050 nolu sandıkta Kılıçdaroğlu 228 oy almış ama bu oylar Muharrem İnce’ye yazılmış. Yine Battalgazi’de 1053 nolu sandık, Kılıçdaroğlu’nun 50 oyu Muharrem  İnce’ye yazılmış. böyle yüzlerce örnek var. Bütün sandıkların sonuçları hem bizim tutanakları hem YSK tutanakları karşılaştırılarak tek tek kontrol edildi ve gerekli tüm itirazlar yapıldı, süreç takip ediliyor.

 

“Genel sonuçları değiştirmeyecek nitelikte de olsa her bir oyu takip ediyoruz.

 

“Yurt dışındaki oylar da tek tek takip edilmiştir.

 

“İstanbul’da cumhurbaşkanlığı için 107, milletvekilliği için de 396, toplam 513 sandıkta itirazlar yapıldı. Bunların da sonuçları takip ediliyor.

 

“28 Mayıs’taki seçim çok daha basit bir seçim olacak. 14 Mayıs’taki seçim bitti, ve bu seçimin kazananı olmadı. TC’ni yöneten yürütmenin başı, cumhurbaşkanı güvenoyu alamadı seçmenden.

 

Kaynak:  CHP: Yüzde 99.9 oranında ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarını sistemimize girdik 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler