Sosyal Medya

Gündem

Aksoy Araştırma: DEVA, Saadet Partisi ve TİP’in yükselişi dikkat çekiyor

Aksoy Araştırma’nın son iki aydaki yaptığı anketler karşılaştırıldığında DEVA Partisi ve Saadet Partisi’nin yükselişi dikkat çekiyor. Aksoy Araştırma’nın mart ayı…

Aksoy Araştırma: DEVA, Saadet Partisi ve TİP’in yükselişi dikkat çekiyor

Aksoy Araştırma’nın son iki aydaki yaptığı anketler karşılaştırıldığında DEVA Partisi ve Saadet Partisi’nin yükselişi dikkat çekiyor.

Aksoy Araştırma’nın mart ayı ve şubat anketleri karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde AK Parti bir aylık süreçte oy kaybına rağmen ilk sıradaki yerini korurken oylarını artıran CHP listede ikinci sırada. Alt sıralarda DEVA ve Saadet Partisi atak yaparken şubat anketinde kendine yer bulamayan TİP’in de listeye girdiği görülüyor.

İki anket karşılaştırıldığında partilerin bir aylık oy değişim oranları şöyle:

AK Parti’nin şubat ayı anketindeki oy oranı yüzde 32,1’di. Bir ayda yüzde 1,1 oy kaybeden AK Parti mart ayı anketinde Yüzde 31 oy aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi bir önceki ay yüzde 27.3 oy almıştı. Mart ayı anketinde oylarını artıran CHP, yüzde 28,4 seviyesine ulaştı.

Şubat ayı anketlerinde İYİ Parti, yüzde 13,6 bandında gözüküyordu. Mart ayı anketinde İYİ Parti: Yüzde 12 oy oranına geriledi.

HDD, şirketin şubat çalışmasında yüzde 12 oy alıyordu. HDP martta yüzde 10,3 bandına geriledi.

MHP oylarını artıran partilerden. Şubat ayı anketinde yüzde 6,8 olarak gözüküyorlardı. Parti mart ayında oylarını yüzde 7,2’ye yükseltti.

DEVA Partisi de seçime yaklaşırken vites artırdı. Şubat ayında yüzde 0,9 sevisinde bulunuyorlardı. Mart ayı anketinde DEVA oylarını 1,4 seviyesine çıkardı.

Saadet Partisi de benzer bir sıçrama yaptı. Şubat anketi: Yüzde 0,8. Mart anketi: 1,4

Şubat ayında yüzde 0,7 oy alan Gelecek Partisi’nin mart ayı oy oranı: 0,9.

Bir önceki ay listede ‘diğer’ kısmında yer alabilen Türkiye İşçi Partisi’nin mart ayı oy oranı ise yüzde 1,1.

Duvar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler