Sosyal Medya

Gündem

ABD’den yeni uyarı: Özellikle Beyoğlu’na gitmeyin

ABD Büyükelçiliği yeni bir açıklama yaptı: “Özellikle Beyoğlu’ndaki sinagog, kilise ve diplomatik misyonlara dikkat. İsveç ve Danimarka’da Kuran-ı Kerim yakılmasının…

ABD’den yeni uyarı: Özellikle Beyoğlu’na gitmeyin

ABD Büyükelçiliği yeni bir açıklama yaptı: “Özellikle Beyoğlu’ndaki sinagog, kilise ve diplomatik misyonlara dikkat.

İsveç ve Danimarka’da Kuran-ı Kerim yakılmasının ardından 27 Ocak’ta Türkiye’deki vatandaşlarını misilleme saldırıları olabileceğine dair uyaran ABD Büyükelçiliği yeni bir açıklama yaparak uyarısını güncelledi. Özellikle Beyoğlu ve çevresine dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi.

“ABD hükümeti vatandaşlarını, İstanbul’daki veya batılıların sık sık ziyaret ettiği diğer yerlerde, özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal Caddesi bölgelerindeki kiliselere, sinagoglara ve diplomatik misyonlara yönelik olası misilleme saldırılarına karşı vatandaşlarını uyarıyor. Türk makamları bu konuyu araştırıyor. Bu mesaj, Avrupa’daki Kuran yakma olaylarıyla ilgili 27 Ocak 2023 güvenlik uyarısını güncellemektedir.”

27 Ocak’ta ABD, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya ve İsveç, Türkiye’ye ilişkin seyahat uyarıları yayımlamıştı. Bunun üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı da hem ABD’ye hem de Avrupa’ya ilişkin iki uyarı yapmıştı.

ABD ve Fransa büyükelçilikleri Türkiye’deki vatandaşlarını uyarmıştı

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, Danimarkalı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakma eylemlerinin ardından saldırılar olabileceği gerekçesiyle Türkiye’deki vatandaşları için geçen hafta uyarı yayınlamıştı.

Büyükelçiliğin internet sitesinde yer alan uyarıda, “ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak saldırabilirler” ifadeleri kullanıldı. ABD vatandaşlarının kalabalık yerlerden uzak durması ve yerel medyayı takip etmesi istendi.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği de sosyal medya hesabından vatandaşları için uyarı mesajı paylaştı:

“27 Ocak 2023 tarihinde ABD’nin Ankara büyükelçiliği tarafından yapılan güvenlik uyarısının da anımsattığı gibi, Türkiye’de terör saldırısı riski halihazırda yüksek düzeylidir. Türkiye’de ikamet eden Fransızların veya Türkiye’ye seyahat edecek olanların, dini mekanlar da dahil olmak üzere yabancıların uğrak yeri olan kalabalık alanlardan özellikle uzak durarak güvenliklerine azami dikkat göstermeleri önemle rica olunur.”

Duvar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler