Sosyal Medya

Genel

ABD’den Ukrayna’ya 2 milyar dolar güvenlik desteği

ABD medyasına konuşan yetkililer, ikinci yılına giren Rusya’nın Ukrayna işgalinde, Putin güçlerinin önümüzdeki haftalarda taarruz yapması beklenirken, Ukrayna’ya 2 milyar…

ABD’den Ukrayna’ya 2 milyar dolar güvenlik desteği

ABD medyasına konuşan yetkililer, ikinci yılına giren Rusya’nın Ukrayna işgalinde, Putin güçlerinin önümüzdeki haftalarda taarruz yapması beklenirken, Ukrayna’ya 2 milyar dolarlık ek güvenlik yardımı yapılacağını söyledi.

CNN’e konuşan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna ziyaretinin ardından, yardım kapsamında 2 milyar dolarlık mühimmat ve yüksek teknoloji içeren yeni yardım paketini duyurdu.

Ukraynalı ve ABD’li yetkililer son haftalarda Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yıl dönümü civarında yeni bir saldırı hazırlığında olabileceği konusunda uyardı. Rusya, doğu ve güney Ukrayna’da büyük kazanımlar elde etmek için aylarca mücadele etti ve Ukrayna güçleri, savaşın başlarında Kiev’in başkentine yönelik bir saldırıyı püskürttükten sonra bazı bölgeleri geri aldı.

Bu haftanın başlarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, New START adlı bir ABD-Rusya nükleer silah kontrol anlaşmasına katılımı askıya alacağını duyurdu. Bu arada Rus kuvvetleri, başta ülkenin doğu ve güney bölgelerinde olmak üzere Ukraynalı topluluklara ve altyapıya yönelik hava saldırılarını sürdürdü.

Güvenlik paketine tam olarak neyin dahil edileceği belli değil, ancak konuya aşina kaynaklar Bloomberg’e paketin Ukrayna’nın savunmasına yardımcı olmak için önceki paketler gibi olacağını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, yönetimin Rusya’nın savaş çabalarına yardım eden bankalar ve savunma sektörleri de dahil olmak üzere kuruluşlara karşı yeni bir yardım paketi ve yeni bir dizi yaptırım açıklamayı planladığını söyledi.

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler