Sosyal Medya

Genel

‘Yeni Evim Kampanyası’ büyük ses getirdi: işte detaylar

Yeni Evim Kampanyası büyük ses getirdi. Çok düşük faiz oranı, uzun vade ve Hazine desteğiyle birlikte konut almak kolaylaştı. 5 milyon liraya…

‘Yeni Evim Kampanyası’ büyük ses getirdi: işte detaylar

Yeni Evim Kampanyası büyük ses getirdi. Çok düşük faiz oranı, uzun vade ve Hazine desteğiyle birlikte konut almak kolaylaştı. 5 milyon liraya kadar kredi verilecek ve 3 bölgeye özel kredi tutarları belirlendi. 1 milyon lira kredi kullanan birisi ilk yıl 4410 lira, ikinci yıl 5400 lira, üçüncü yıl ise 6481 lira aylık ödeme yapacak. Hazine vereceği destekle kredi taksitleri üzerindeki yükü azaltacak. Tüm kredi tutarları için avantajlı taksitleri sizler için hesapladık…

Türkiye’nin beklediği konut kredisi kampanyası duyuruldu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katıldığı toplantıyla duyurulan Yeni Evim Kampanyası büyük ilgi topladı.

15 yıl vade, 5 milyon liraya kadar kredi, yüzde 0,69 oranında faiz ve Hazine desteği krediyi makul kılan şartlardan oluşuyor.

Türkiye; İstanbul 1. bölge; Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla 2. bölge ve diğer tüm iller 3. bölge olmak üzere ayrıldı. 1. bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon lira, 2. bölgedeki illerde en çok 3 milyon lira, 3. bölgedeki iller için ise en çok 2 milyon lira kredi kullanılacak. Kampanyadan İstanbul’da aylık geliri 80 bin TL’yi, ikinci bölgede 65 bin TL’yi, üçüncü bölgede 45 bin TL’yi geçmeyen haneler yararlanabilecek.

5 YIL SATIŞ YOK, YÜZDE 10 PEŞİNAT

Alınan konutlara 5 yıl boyunca satılmama şartı konuyor. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi.

KREDİ ÖDEMESİNE HAZİNE DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Kredi ödemesinde Hazine desteği ön plana çıkıyor ve aylık taksit ödemeleri ilk 3 yıl büyük oranda düşüyor.

1 milyon lira kredi çeken birisi ilk yıl taksit olarak 4410 lira, ikinci yıl 5400 lira, üçüncü yıl da 6481 lira ödeme yapacak. Başka bir deyişle 1 milyon lira krediye aylık sabit 9718 lira ödemesi gerekirken Hazine desteğiyle ilk yıl yüzde 54,62, ikinci yıl yüzde 44,43, üçüncü yıl da yüzde 33,31 oranında avantajı yakalamış olacak.

2 milyon lira kredi çekilirse bu tutarlar ilk yıl için 8821 lira, ikinci yıl için 10 bin 801 lira, üçüncü yıl için ise 12 bin 963 lira oluyor. 4’üncü yıldan sonra ise ilk 3 yıl ödenmeyen ve Hazine desteği alınan farklar krediye taksit olarak yansıtılıyor ve böylece paranın zaman değeri maksimum şekilde kullanılmış oluyor.

 

 

 

 

bigpara.hurriyet.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler