Sosyal Medya

Genel

Rapor: ‘Nüfus bombası’ artık patlamayabilir

Yıllardır beklenen ‘nüfus bombası’nda uzmanların fikirleri değişti. Daha düşük ve daha erken zirve yapacağını söyleyen yeni bir raporun yazarlarına göre,…

Rapor: ‘Nüfus bombası’ artık patlamayabilir

Yıllardır beklenen ‘nüfus bombası’nda uzmanların fikirleri değişti. Daha düşük ve daha erken zirve yapacağını söyleyen yeni bir raporun yazarlarına göre, uzun zamandır korkulan ‘nüfus bombası’ artık patlamayabilir.

Mevcut trendler dünya nüfusunun yüzyılın ortasından önce 8,8 milyara ulaşacağını ve ardından hızlı bir şekilde düşeceği öngörülüyor. Bu tahmine vardıran Club of Rome tarafından yapılan çalışmaya göre; hükümetler ortalama gelirleri ve eğitim seviyelerini yükseltmek sebebi ile ilerici adımlar atarsa, zirve daha da erken gelebilir.

Demografik şişkinlik aşıldığı zaman doğa ve iklim üzerindeki baskının ve buna bağlı olarak sosyal ve politik gerilimlerin azalmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

The Guardian’ın haberine göre; yazarlar, düşen doğum oranlarının tek başına gezegenin halihazırda 7,8 milyar düzeyinde olan ve esas olarak varlıklı bir azınlığın aşırı tüketiminden kaynaklanan çevre sorunlarını çözmeyeceği konusunda uyarıyorlar. Azalım gösteren nüfus, azalan bir iş gücü ve yaşlanan toplum ile ilgili sağlık hizmetlerinde daha fazla stres gibi yeni sorunlar da yaratabilir.

Raporun yazarlarından biri olan Ben Callegari, bulguların iyimserlik için bir neden olduğunu ancak bir sorun olduğunu söyledi.

“Bu bize nüfus bombasının patlamayacağına dair kanıt sağlıyor, ancak yine de çevresel açıdan önemli zorluklarla karşı karşıyayız. Nüfustan daha büyük sorunlar olan aşırı tüketim ve aşırı üretime ilişkin mevcut kalkınma paradigmasını ele almak için çok çaba sarf etmemiz gerekiyor.”

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler (BM), dünya nüfusunun yüzyılın ortasında 9,7 milyara ulaşacağını ve sonrasında birkaç on yıl boyunca artmaya devam edeceğini tahmin etti.

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler