Sosyal Medya

Genel

Elon Musk’tan Türkiye Sansürüne Tepki… “Taleplerini Açıklayacağız”

Twitter, Türkiye’deki bazı içeriklerin erişimine engel getirdi. Bu gelişmenin ardından sansür tepkisi alan Musk ise “Türkiye’nin taleplerini açıklayacağız” şeklinde yanıt…

Elon Musk’tan Türkiye Sansürüne Tepki… “Taleplerini Açıklayacağız”

Twitter, Türkiye’deki bazı içeriklerin erişimine engel getirdi. Bu gelişmenin ardından sansür tepkisi alan Musk ise “Türkiye’nin taleplerini açıklayacağız” şeklinde yanıt verdi.

 

Twitter Global Government Affairs (Twitter’ın Küresel Hükümet İşleri) hesabından yapılan açıklamada sosyal medya uygulamasının, Türkiye’de bazı içeriklere mahkeme kararı uyarınca ve platformun Türkiye’de faaliyetlerine devam edebilmesi amacıyla erişiminin engellendiğini duyurdu. Twitter, erişime engellenen içeriklerin neler olduğuna dair ise bilgi vermedi.

 

Sayfadan Türkçe ve İngilizce olarak yapılan açıklamada, “Twitter’a iletilen erişim engellenmesine yönelik mahkeme kararları uyarınca ve Twitter’ın Türkiye’de kullanıma açık kalmasını sağlamak amacıyla, Türkiye’de bazı içeriklerin erişimine engelleme getirdik. Politikalarımız çerçevesinde ilgili hesap sahiplerini bu işlemler hakkında bilgilendirdik. Engellenen içerikler dünyanın geri kalanında erişilir olmaya devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

 

Bu gelişmenin ardından Twitter’ın bu kararını eleştiren Bloomberg çalışanı Matthew Yglesias, Elon Musk’ı etiketleyerek şunları yazdı:

 

“Türk hükümeti seçimlerden hemen önce Twitter’dan muhaliflerini sansürlemesini istedi ve Elon Musk buna uydu”

 

Musk ise söz konusu paylaşıma yanıt vererek, “Senin beynin yerinde mi Yglesias? Twitter’ın tümüyle kapatılması ya da bazı tweetlere erişimin sınırlandırılması seçeneklerinden hangisini istiyorsunuz?” ifadelerini kullandı. Başka bir gazeteci de ‘şeffaflık’ vurgusu yaptı.

 

Elon Musk konu hakkında son olarak “Türk hükümetinin bize gönderdiği talebi yayınlayabiliriz, yapacağız” açıklamasını yaptı.

 

 

borsatek.com

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler