Sosyal Medya

Genel

Avrupa Komisyonu ve Yüksek Temsilci’nin Türkiye Raporu Detaylı Öneriler Sunsa Da, Bazı Stratejik Konularda Engeller Devam Ediyor

Önerilerin en kapsamlı alanını tabi gümrük birliği modernizasyon sürecinin başlatılması oluşturuyor. Raporda bu sürecin başlatılmasına yönelik istekliliğin arttığını görsek de yine Kıbrıs meselesi ile ilişkilendirildiği ve mevcut ticari engellerin çözümlenmesine endekslendiği görülüyor.

Avrupa Komisyonu ve Yüksek Temsilci’nin Türkiye Raporu Detaylı Öneriler Sunsa Da, Bazı Stratejik Konularda Engeller Devam Ediyor

Raporda yıl sonunda yapılacak AB liderler zirvesinde yeni ve genişletilmiş Gümrük Birliği için görüşmelerin açılması öneriliyor.

 

Türkiye  ekonomisi için hayati önem taşıyan bu konuda detaylı  analizi sizinle paylaşacağız. İlk önce bu konularda uzmanlaşan İktisadi Kalkınma Vakfı yorumunu sunalım:

 

Avrupa Komisyonu ve Yüksek Temsilci’nin Türkiye Raporu Detaylı Öneriler Sunsa Da, Bazı Stratejik Konularda Engeller Devam Ediyor
Avrupa Komisyonunun Genişleme ve Komşuluktan Sorumlu Üyesi Olivér Várhelyi ile Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrelll tarafından hazırlanan Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine dair rapor Brüksel’de bugün açıklandı. Rapor, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri ile ilgili olarak AB’nin Türkiye’ye karşı 2019 yılında getirdiği yaptırımların büyük ölçüde geriye alınması olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında karşılıklı faydaya dayalı alanlarda aşamalı, orantılı ve geriye döndürülebilir iş birliği önerileri sunuluyor.

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu rapora ilişkin şunları söyledi:

“Bugün yayımlanan rapordan ilişkilerin geliştirilmesi ve canlandırılmasına yönelik somut öneriler bekliyorduk. Öyle de oldu. Oldukça detaylı öneriler var. Bunların özellikle dört alanda odaklandığını gördük: “Ticaret, Dış Politika, Göç ve Hareketlilik”.

Raporda AB’nin Türkiye’yi önemli bir bölgesel aktör ve iddialı bir dış politika oyuncusu olarak gördüğü anlaşılıyor. Buradaki yaklaşım Türkiye’nin AB dış politikasına uyumunun artırılması ve AB misyon ve operasyonlarına daha fazla katkıda bulunmasının sağlanması.

 

Özellikle Rusya’ya yönelik önlemlere Türkiye’nin katılmaması ve bazı kritik malların Rusya’ya ihracatının önlenmesi yine üzerinde önemle durulan hususları oluşturuyor.

 

Bunun yanı sıra, 2019’da askıya alınmış olan ekonomik, siyasi, enerji ve ulaştırma konularındaki yüksek düzeyli diyalogların başlatılması, Ortaklık Konseyi’nin yeniden toplanması ve Türk Dışişleri Bakanının gayrı resmi dışişleri bakanları toplantılarına davet edilmesi gibi öneriler de ümit verici.

 

Vize serbestliği içinse hala altı kriterin karşılanmamış olduğu belirtiliyor ve belirli kategoriler için vize kolaylaştırma öneriliyor. Bu da hızla hayata geçirilebilirse en azından vize sürecindeki sorunların azaltılması açısından olumlu bir öneri olarak değerlendirilebilir.

 

Önerilerin en kapsamlı alanını tabi gümrük birliği modernizasyon sürecinin başlatılması oluşturuyor. Raporda bu sürecin başlatılmasına yönelik istekliliğin arttığını görsek de yine Kıbrıs meselesi ile ilişkilendirildiği ve mevcut ticari engellerin çözümlenmesine endekslendiği görülüyor. Raporun görüşüleceği aralık ayındaki AB Liderler Zirvesi’nde bu yönde daha güçlü bir iradenin ortaya çıkması ve Kıbrıs meselesinin engel olarak önümüze çıkarılmaması beklentimiz hala devam ediyor”.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler