Sosyal Medya

Genel

Amerikan uzay aracı Crew Dragon uzay istasyonundan ayrıldı

Crew-6 mürettebatını taşıyan Amerikan uzay aracı Crew Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonundan (UUİ) ayrıldı.

Amerikan uzay aracı Crew Dragon uzay istasyonundan ayrıldı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Crew-6 mürettebatını taşıyan Amerikan uzay aracı Crew Dragon, Dünya’ya dönmek üzere Moskova saati ile 14.05’te (TSİ ile aynı) UUİ’dan ayrıldı. Sputnik’in haberine göre Rus kozmonot Andrey Fedyaev’nde dahil olduğu uzay aracının dünyada suya inmesini gösterecek canlı yayın pazar günü, ABD Doğu Kıyısı saatiyle yaklaşık 23.00’te (TSİ pazartesi 06.00’da) başlayacak.

Daha önce Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Fedyaev’in NASA astronotları Stephen Bowen ve Warren ‘Woody’ Hoburg’un yanı sıra BAE astronotu Sultan Al Neyadi ile birlikte Mart 2023’ten bu yana UUİ’da çalıştığını hatırlatmıştı.

UUİ’den ayrılan ekibin yerini, kısa bir süre önce UUİ’ye ulaşan NASA’dan Jasmin Moghbeli, Roscosmos’tan kozmonot Konstantin Borisov, Avrupa Uzay Ajansından (ESA) Danimarkalı Andreas Mogensen ve Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansından (JAXA) Satoshi Furukawa’nın yer aldığı Crew-7 misyonunun mürettebatı alacak.

UUİ’da halihazırda NASA astronotu Frank Rubio ile birlikte Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitriy Petelin görevlerine devam ediyor. 15 Eylül’de Rıs Oleg Kononenko ve Nikolay Çub ile ABD’li astronot Loral O’Hara’nın yerlerine geçmesinden sonra bu ekibin 27 Eylül’de Soyuz MS-23 uzay aracı ile dünyaya dönmesi tahmin ediliyor.

PARA ANALİZ

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler