Sosyal Medya

Ekonomi

Türk-İş: Açlık sınırı asgari ücreti geçti

Türk-İş, açlık sınırının ocak ayında asgari ücreti aşarak 8 bin 864 liraya yükseldiğini açıkladı. Türk-İş, ocak ayına dair açlık ve…

Türk-İş: Açlık sınırı asgari ücreti geçti

Türk-İş, açlık sınırının ocak ayında asgari ücreti aşarak 8 bin 864 liraya yükseldiğini açıkladı.

Türk-İş, ocak ayına dair açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Buna göre, açlık sınırı 8 bin 864 lira olurken yoksulluk sınırı da 28 bin 85 liraya yükseldi.

Türk-İş’in geçtiğimiz aralık ayı için açıkladığı açlık sınırı, 8 bin 130 liraydı.

‘AÇLIK SINIRI İLE ASGARİ ÜCRET ARASINDAKİ AÇIK ŞİMDİDEN 360 TL OLDU’

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Cumhuriyetin 100. yılının ilk ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 108’e, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan ‘açlık sınırı’ ile ‘asgari ücret’ arasındaki açık şimdiden 360 TL’ye gelmiş oldu” denildi.

Açıklamada, “Net asgari ücret işveren ve hükümet oy çokluğuyla aylık net 8 bin 506 TL olurken yıllık temelde yüzde 100’lük bir artış yapılmış oldu. Ancak açlık sınırı bu süreçte yüzde 108’lik bir artış gösterdi ve aslında bu zam 2022 yılı içinde aylarca sürmüş olan alım gücü kayıplarını ortadan kaldırmış olmadı. İçerisinde olduğumuz yeni yıl yeni alım gücü kayıpları ile başlamış oldu” ifadelerine yer verildi.

Duvar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler