Sosyal Medya

Ekonomi

Sosyal yardıma muhtaç emekli sayısı katlanarak arttı

Eylül ayında 6.100 emeklinin sosyal yardım için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne (ABB) başvuruda bulunduğu bildirildi. Geçim mücadelesi veren emekliler, sosyal yardımlarla ayakta kalmaya çalışıyor.

Sosyal yardıma muhtaç emekli sayısı katlanarak arttı

Geçim sıkıntısı içindeki emeklilere yönelik Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) verdiği destek kampanyasına katılım ise aydan aya katlanarak yoksulluk sınırındaki emeklilerin durumunu gözler önüne serdi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre belediyenin destek kampanyasının başladığı Eylül ayında 7 bin 500 TL ve altında emekli maaşı aldığı belirlenen toplam 6 bin 100 emekliye destekte bulunulurken, bu sayı aralık ayında 18 bin 854’e yükseldi ve 4 ayda tam üçe katlandı. ABB’nin ekonomik sıkıntı çeken emeklilere destek için eylül ayında  başlattığı Emeklilere Destek Kampanyası kapsamında ekonomik zorluk yaşayan ve sosyal yardım alma şartlarını taşıyan, 7 bin 500 TL maaşla ayakta kalmaya çalışan emekliler için bin TL destek ödemesi yapılmıştı.

YARDIMA MUHTAÇ EMEKLİ ÜÇE KATLANDI

Kampanya kapsamında ilk ödemeler Eylül ayında yapılırken, 6 bin 100 emekli destek ödemesinden yararlandı. Ancak aydan aya bu sayı katlandı. Ekim ayında emekli desteğinden 10 bin 597 kişi faydalandı. Kasım ayında ise kişi sayısı 15 bin 329’a çıktı. Aralık ayında 18 bin 854 oldu. Eylül ayından bu yana yardıma ihtiyacı olan emekli sayısı 3.’e katlandı. Emeklilere destek kampanyasını ağustos ayında ABB Başkanı Mansur Yavaş duyurmuş ve “İnsanı önceleyen belediyecilik darda olanın yanında olmaktan geçer. Emeklilerimizin durumlarında bir iyileştirme yapılamadı. Bu nedenle şartları uyan tüm emekli hemşehrilerimiz, sosyal yardımlardan yararlanmak için belediyemize başvurabilirler” ifadelerini kullanmıştı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler