Sosyal Medya

Döviz

Şimdi de Gürcüler ucuz alışveriş için Türkiye’yi tercih ediyor

Ellerinde levalarıyla Kapıkule’den Edirne’ye akın eden Bulgarlara şimdi de Larileriyle Sarp Sınır Kapısı’ndan gelen Gürcüler eklendi. Türk parasının Bulgar Levası…

Şimdi de Gürcüler ucuz alışveriş için Türkiye’yi tercih ediyor

Ellerinde levalarıyla Kapıkule’den Edirne’ye akın eden Bulgarlara şimdi de Larileriyle Sarp Sınır Kapısı’ndan gelen Gürcüler eklendi.

Türk parasının Bulgar Levası karşısında pula dönmesinin ardından Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Edirne’ye ucuz alışveriş için akın eden Bulgarlara şimdi de Gürcistanlılar eklendi. Türk Lirası’nın Gürcistan’ın para birimi lari karşısında değer kaybetmesiyle birlikte Gürcistanlılar, alışveriş için Türkiye’yi tercih etmeye devam ediyor. Gürcistan sınırında bulunan Kemalpaşa’da Gürcü yoğunluğu yaşanıyor.

Türk Lirası’nın Gürcistan Larisi karşısında değer kaybetmesiyle birlikte alışveriş için Türkiye’ye gelen Gürcülerin Sarp Sınır Kapısı’nda ve Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde neden olduğu yoğunluk gün geçtikçe artıyor. Kemalpaşalı taksici Serdar Karahan, “5 milyon nüfusu olan Gürcistan’ın larisi, bizim paramızın üstüne çıktı. Yani ben, 100 liraya 190 lari aldığım günleri hatırlıyorum. Şimdi ise 100 liraya 13 lari alabiliyoruz” dedi.

Kemalpaşalı bir taksici, “Artvin Kemalpaşa’da yaşıyorum. 2015 yılından beri taksicilik yapıyorum. 36 yıldır durağımız var ve yeri, mevkii belli değil. Bizi Gürcülere mahkûm ettiler, ticaret yönünden. Biz, kendi halkımıza hizmet veremiyoruz, özellikle mazot zammından sonra. Bakın, Gürcü halkına muhtaç bıraktılar” dedi.

 

 

 

patronlardunyasi.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler